Nyitva tartás: Hétő,Kedd,Szerda,Péntek: 8:00-16:00 Csütörtök: 08:00-18:00
7 tipp, hogy vigyázzunk fogaink egészségére.
Sok múlik a genetikán szokták mondani, de ez nem lehet kifogás arra, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a mosolyunk minél tovább szép és egészséget sugárzó legyen.
És ez nem is bonyolult, kis odafigyeléssel, idővel a napi rutinunk részévé válik a megfelelő szájhigiénia alkalmazása, rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Ezzel is hozzájárulva a fogászati beavatkozások késleltetését, elkerülését.
De nézzük, miket is tehetünk fogaink megóvása érdekében.
1. Fog és szájápolás a hét minden napján.
A nem megfelelő szájhigiéniának köszönhetően a szájban található baktériumok elősegítik a foglepedék kialakulását, ami egyenes út a fogaink szuvasodásához, az íny betegségek kialakulásához és nem utolsósorban a kellemetlen lehelet is megjelenik.
A fogmosás a szájhigiénia alapja, de itt nem szabad megállnunk ha valóban vigyázni kívánunk a fogaink épségére. A fogmosás mellett, amit naponta legalább 2 alkalommal, reggel és este lefekvés előtt illik megejteni, figyeljünk oda a fogközeink és a nyelv felületének is a megfelelő tisztán tartására.
Használjunk fogselymet és nyelv tisztító lapátot.
Az elektromos és a hagyományos fogkefe is egyaránt megfelel a fogmosási feladataink ellátására.
Manapság az üzletek polcain mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbbet, de nyugodtan kérdezze meg fogorvosát, ha nem biztos a döntésében.
Néhány általánosabb szabályt érdemes betartani:
- kis fejű fogkefét válasszunk, hogy mindenhova odaférjen
- kéthavonta cserélje le
- válasszon közepes erősségű sörtét, mert a puha nem takarít megfelelően a kemény pedig megsértheti a fogínyt.
2. Foglepedék és fogkő kialakulás.
A szánkban több millió káros és hasznos baktérium található, ezek a baktériumok táptalajra lelnek a fogközökben maradt ételmaradékoknak köszönhetően.
A baktériumok, az ételmaradékok és a baktériumok által kiválasztott anyagok összességéből keletkezik a foglepedék.
Ha ezt a lepedéket nem távolítjuk el rendszeresen és sokáig hagyjuk fogaink felületén, megszilárdul és kialakul a fogkő...
...és, hogy mi mindent tehet a fogkő kialakulása ellen:
- a cukros ételek és italok mellőzése
- fogkefe 2 havonta történő cseréje
- fluoridos fogkrém használata
- fogselyem és nyelvkaparó használata
- étkezések után moss fogat.
Fontos megjegyeznünk, hogy az étkezés és a fogmosás között ajánlatos legalább fél órát várni, hogy a száj megfelelő ph értéke helyre álljon és ne sértsük a fogzománcot.
3. Figyeljen a jelekre.
- fogai érzékennyé váltak a hidegre és a melegre ?
- nem tudja megfelelően eltávolítani az ételmaradékot fogai közül ?
- foga gyulladásban van és fáj ?
Sajnos önnek lyukas a foga. A fog kilyukadása annak köszönhető , hogy a baktériumok az ételmaradékoknak köszönhetően a cukrot savakká bontják, amik roncsolják a fogzománcot, és idővel kilyukadnak, gyulladást okoznak és ez vezet a fájdalomhoz.
Amint tapasztalja a jeleket, minél előbb érdemes meglátogatnia a fogorvosát, hogy a lyukas fog tisztításával és a fog betömésével a nagyobb baj megelőzhető, elkerülhető legyen.
4. Még mindíg a jelek..
- Kellemetlen a lehelete ?
- duzzadt és vörös az ínye ?
- fogmosásnál érzékeny az ínye, esetleg vérzik ?
Sajnos önnek ínygyulladása van. Speciális fogkrémmel, szájöblítő használatával és alapos tisztítással helyrehozható az ínygyulladás, javasoljuk kérje ki fogorvosa tanácsát.
5. Kellemetlen lehelet
a kellemetlen lehelet szinte minden fogbetegségnek a velejárója.
Ha semmi más nem utal arra, hogy fogainkkal gond van, a kellemetlen lehelet mindenképp figyelmeztető jel lehet.
De miket tehetünk ellene:
- Rágózzon, ez mondhatni tüneti kezelés és az okot nem szünteti meg, fogorvoshoz el kell menni, de egy mentolos rágó elfedi rövid ideig, valamint étkezés után is segít a ph érték visszaállításában. Nem mindenkinek és mindig van lehetősége fogat mosni. Válasszon cukormentes rágót
- Ejtettünk szót a nyelvkaparó használatáról is, ha nincs nyelvkaparónk a fogkefénket is használhatjuk erre a célre a sörtés felét és a hátsó felét is. A lényeg, hogy hátulról előre mozgassuk és kaparjuk a váladékot. Napi egyszeri alkalmazásával már sokat tett a fogak egészségéért.
- Figyeljen a nyálkahártyájára, az egészség szempontjából is fontos a megfelelő folyadék bevitel, de a szájhigiénia megőrzéséhez is hozzájárul, ha nem hagyjuk hogy szánk kiszáradjon. Reggel ébredés után lehet kiszáradva a szánk, bizonyos gyógyszerek szedése is okozhat szájszárazságot. A lényeg, hogy ne hagyja kiszáradni száját
6. Igyon teát
Ha már fontos a folyadék, az lehet nyugodtan fekete vagy zöld tea. Ezek a tea félék segítenek bizonyos szájban lévő baktériumok elszaporodásának a megakadályozásában.
7. Figyeljen a táplálkozására
Figyeljen arra amit eszik, fontos egy egészséges étrend kialakítása az egészséges fogak érdekében is.
Mint említettük a cukros ételek és italok fogyasztásának mellőzése nagyban hozzájárul a fogaink épségéhez. De a szénhidrátszegény és túlzott fehérjebevitel sem tesz jót.