Nyitva tartás: Hétő,Kedd,Szerda,Péntek: 8:00-16:00 Csütörtök: 08:00-18:00
Bölcsességfog, a szunnyadó problémaforrás
A bölcsességfogak (vagyis a 8-as fogak) bizony sok kellemetlenséget tudnak okozni: hol azzal hogy előtörnek az ínyből és ezzel fájdalmat okoznak, hol pedig pont azzal, hogy nem tudnak előtörni, vagy épp csak részlegesen. Bizony mind a két eset roppant fájdalmas lehet.
A bölcsességfogak, vagyis a harmadik nagyőrlők kinövése mindenkinél máskor történik (már ha megtörténik), körülbelül olyan 18 és 25 éves kor környékén. Van akinél relatíve gyorsabb folyamat, és van akinél makacsul elhúzódik, ráadásul a legtöbb esetben nem kevés kellemetlenség kíséretében.
A kibújt bölcsességfog esetében gyakran előfordul, hogy a fogat körülvevő ínyszövet begyullad, vérzik, fáj, ezt nevezzük pericoronitisnek. A kellemetlenséget az okozza, hogy a fog és az íny között úgynevezett tasak alakul ki, aminek tisztán tartása roppant nehéz, ennek következtében pedig könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, ezzel komoly fájdalmat okozva. A helyzet még tovább romolhat, ha a bölcsességfogak valamilyen okból kifolyólag nem tudnak előtörni.
A következő esetekben érdemes fogorvoshoz fordulni:
- a fog körüli íny érzékeny, be van dagadva, pirosodva
- az íny vérzik, gennyes, gyulladt
- kellemetlen, rossz szájíz és lehelet
- beduzzadt nyirokcsomók
- hőemelkedés, láz
- szájzár, fájdalmas nyelés
- erőteljes, kisugárzó fájdalom esetén.
Amennyiben valamelyik tünetet tapasztalja, előbb vagy utóbb érdemes felkeresni fogorvosát, de addig is fokozottan ügyeljen ínye tisztán tartására bármennyire is fájdalmas, hiszen így csökkenthető a bakteriális fertőződés, ami tovább ronthatja állapotát.
Léteznek kifejezetten ínygyulladásra javasolt speciális fogkrémek, szájöblögetők, illetve ilyen esetben használjon minél lágyabb sörtéjű és kisebb méretű fogkefét.
Hogyan kezelhető a bölcsességfog okozta probléma?
Amennyiben a bölcsességfog áttörése már megkezdődött, csak épp nem tud teljesen kibújni a fog, az ínyt a szükséges részen és mértékben kimetszik,hogy ezáltal a gyulladás megszűnjön és a fog szabad utat kapjon a teljes kibújáshoz. Ez a beavatkozás sokszor véglegesen megszüntetheti a problémát, azonban van hogy csak átmenetileg nyújt megoldást. Maga a kezelés helyi érzéstelenítéssel történik, így fájdalommentes, és nem vesz sok időt igénybe.
Amennyiben a kimetszés nem hoz végleges eredményt, vagyis a fájdalom és gyulladás visszatér, röntgenfelvétel készítésével meg kell győződni róla, nem lenne e célszerűbb a bölcsességfog eltávolítása.
Sok esetben ez elkerülhetetlen, amitől nem kell megijedni, hiszen lényegében ezeknek a fogaknak pótolhatatlan szerepe nincs a rágás során, persze ha valakinek nem 28, hanem 32 foga van, az sosem rossz dolog, de csak akkor, ha nem okoznak gondot (érdekességképpen: a lakosság körülbelül 15%-ának soha nem is nőnek ki ezek a fogak, mégis tökéletesen fel tudják dolgozni az ételeket nélkülük).
Egy másik ok, amiért nem érdemes miattuk szomorkodni, az az, hogy a helyhiány miatt az előttük álló teljes fogazat torlódását is előidézhetik, vagyis a teljes fogazatot a középvonal felé, azaz előre tolják (ami később jó esetben csak fogszabályozással korrigálható). Tehát elmondhatjuk, hogy a rágásban nagy szerepük nincs, ellenben károkat tudnak okozni.
Éppen ezért, amennyiben a fenti panaszok közül bármelyiket is észleli, ne habozzon fogorvoshoz menni, és ha szükségesnek tűnik a bölcsességfog eltávolítása, ne feledje milyen egyéb károkat okozhat Önnek az idő előrehaladtával, ha bent marad.