Nyitva tartás: Hétő,Kedd,Szerda,Péntek: 8:00-16:00 Csütörtök: 08:00-18:00
Így még soha nem olvasott a fogeltávoltásról!
A foghúzás az egyik olyan beavatkozások közé tartozik ami miatt a felnőtt lakosság jelentős része fél a fogorvostól. Azt viszont nem győzzük hangsúlyozni, hogy a megelőzés mennyire fontos. A fogorvosok ugyanis minden esetben a fogak megmentésére törekszenek. Ám ez csak abban az esetben lehetséges hogyha időben megtalálják és kezelik a problémát. Ezért az első tünetek észlelése után forduljon szakemberhez.
Amikor nincs más út
Az elhanyagolt szuvas fog és a környező szövetek megbetegedése gyakran olyan súlyossá válik, hogy azt már megmenteni nem lehet. Az esetek többségében ebben a fázisban a fertőzés átterjedhet a gyökércsúcsra, a környező csontokra és gyulladást okozhat ami további fájdalmas betegségeket idézhet elő. Akadnak olyan esetek amikor egészséges fogat kell eltávolítani. Ilyen a fogszabályozás céljából panaszt okozó bölcsesség és szemfogak vagy fogpótlás tervezésekor akadályt jelentő , rosszul nőtt fog.
Foghúzás előtt
Minden fogeltávolítást egy konzultáció előz meg. Szájüregi vizsgálat illetve szükség esetén röntgenfelvétel készül. Az ellenőrzés során kiderül, hogy a foghúzás indokolt-e. A fogorvos a felmérés után dönt arról, hogy egyszerű foghúzásra vagy műtéti beavatkozásra lesz szükség. A konzultáció során lehetőség nyílik egyeztetni a fogorvossal a beavatkozás menetéről, kockázatokról és a gyógyulási folyamatokról.
A foghúzás menete
Egyszerű fogeltávolítás előtt a fogorvos érzésteleníti a fog körüli területet majd leválasztja a fogínyt a fogról , végül egy fogó segítségével eltávolítja a fogat. Gyulladt fog esetén a fogorvos a gyulladt szövetet is kiszedi, majd nyomással közelíti egymáshoz a sebszéleket. A beavatkozás után 15 percig steril gézlapra kell harapni, a vérzés megszűnését követően pedig haza lehet menni.
Műtéti úton távolítjuk el a komplikáltabb eseteket. Például ha a fognyakat vagy a koronát a szuvasodás szétroncsolta, a röntgen alapján erősen szétálló, görbült a foggyökér, beékelődött a szemfog vagy a bölcsességfog, felső őrlő fogak esetén, vagy ha a röntgenfelvételen látszik, hogy túl közel van az arcüreg, és az üregrendszer megnyitására lehet számítani.
Ám ettől sem kell félni , mert ilyenkor a szájsebész 2%-os Lidocain injekcióval érzésteleníti a fog körüli területet. A fog körül metszéssel lebenyt képez, lefejti a fogínyt, vésővel eltávolítja a gyökerek körül lévő csontot, majd kiemeli a fogat. Ezt követően kiszedi a gyulladásos szövetet,és a sebszéleket egymáshoz illesztve, varratokkal zárja a műtéti területet. Szükség esetén vérzéscsillapító injekciót is adunk a beavatkozást követően. A műtét végén steril gézlapra harapva kell 30 percet várakozni, majd hazamehet.
Otthon az orvos által előírt utasítások kövesse a teljes és szövődménymentes felépülés érdekében!
Olvasson minket továbbra is hiszen következő cikkünkben bővebben írunk arról milyen teendői vannak foghúzás után.