Nyitva tartás: Hétő,Kedd,Szerda,Péntek: 8:00-16:00 Csütörtök: 08:00-18:00
Szájsebészeti eljárások - mikor szükséges?
Néhány évvel ezelőtt ha fogászatról beszéltünk sokunknak a foghúzás és az amalgámtömés jutott egyből eszünkbe hiszen ezekkel a beavatkozásokkal találkozhattunk és ezeket tapasztaltuk meg leginkább.
Mára a tudomány fejlődésének köszönhetően számos területet különböztethetünk meg. Ennek eredményeképpen előfordulhat az is , hogy egy teljes orvosi csapat tervezi meg azt a fogászati kezelést amelyre szüksége van .
Fogorvos és szájsebész
Úgy gondoltuk érdemes néhány szót ejteni arról , hogy miben különbözik egy fogorvos és egy szájsebész.
Rendszeresen felmerülő kérdés hiszen vannak olyan helyzetek amikor nem elegendőek a fogorvosi beavatkozások és komolyabb kezelésre van szükség.
A fogorvos elsősorban a fogszuvasodást kezeli , a fogtöméssel, gyökérkezeléssel és a szájhigiéniával foglalkozik.A lyukas fogak és foghúzás is elsősorban az ő feladata. Érdemes felkeresni, ha ínygyulladást tapasztalunk, ha vérzik a fogunk , a szájpenész jeleit vesszük észre vagy kellemetlen a leheletünk.
A fogszakorvosok végeznek komplexebb beavatkozást amely egy-egy területre specializálódik.
A szájsebészek pedig azok a fogorvosok akik olyan sebészeti feladatokkal látnak el amelyeknél a beavatkozás , a kezelendő felület feltárásával jár így speciális felszerelés és tapasztalat szükséges ezek ellátásához.
A szájsebészeti beavatkozásokat vagy sürgős esetekben végzik vagy előre megbeszélt kezeléseknél szükséges amikor az általános fogászati beavatkozás már nem elegendő.
Összeszedtük a leggyakoribb szájsebészeti eljárásokat
Bölcsességfog eltávolítás : A bölcsességfogak a nyolcadik azaz a leghátsó nagyőrlő fogak. Nem minden esetben tudnak előbújni , így ezeket sokszor csak műtéttel lehet eltávolítani. Problámét azér jelentenek , mert azok a bölcsességfogak amelyek kibújásuk során elakadnak nyomják az előtte található fogakat. Ez az eset esztétikai problémát is okozhat , mivel egy teljesen szabályos fogsorban is képes torlódást okozni. Mivel a hátsó fogak nehezen érhetőek el így tisztántartásuk is problémásabb. Az állandó lepedékképződés miatt így nagyobb eséllyel alakul ki szuvasodás a szomszédos fogakon is. Bizonyos esetekben érdemes eltávolítani a már teljesen kinőtt bölcsességfogakat is.
Retineált, impaktált fogak eltávolítása: Ez az eljárás azokra a fogakra vonatkozik amelyek az ínyből nem tudnak feltörni. Ennek oka leginkább az , hogy a fogak nem rendeltetésszerűen nőttek ki. A nem megfelelő növekedési irány miatt a szomszédos fogak is sérülhetnek, elmozdulhatnak helyükről. A műtét megtervezéséhez átfogó vizsgálatra és konzultációra van szükség.
Csontpótlás: Nagyon sok esetben előfordul . hogy egy páciens hosszú időn keresztül küzd a foghiánnyal. Ezekben az esetekben a csont elvékonyodik, felszívódik egy része és ilyenkor csontpótlás szükséges ami az implantátum beültetésének elengedhetetlen feltétele.
Fogbeültetés, implantáció: Manapság az egyik legmodernebb fogpótlási forma alapja az implantáció. Abban az esetben , ha a pótolni kívánt fog területén megfelelő mennyiségű csont áll rendelkezésre a műgyökerek beültetése rövid ideig tartó beavatkozás. Utóbbi gyógyulása után pótolható a fogkorona is.
Gyökércsúcs rezekció: Erre a beavatkozásra abban az esetben van szükség ha nem idejében vag nem megfelelően kezelt fogak gyökerének csúcsa körül gyulladás alakul ki . Fogaink gyökér csúcsán több nyílás is található , ezeken a helyeken a szájban található baktériumok megtelepedhetnek fenntartva a gyulladást. A beavatkozást helyi érzéstelenítéssel végezzük.
Ciszta eltávolítás : A foggyökérnél található ciszta eltávolítása gyökércsúcs rezekcióval történik. Helyi érzéstelenítést követően az ínyen egy metszést ejtenek majd eltávolítjuk és kezeljük a problémás területeket.
A szájsebészeti beavatkozások után szakembereink segítséget nyújtanak Önnek és teljes körű információval szolgálnak , hogy milyen teendői vannak a gyógyulás érdekében,.