Miért vérzik a fogínyem?
A fogakat körülvevő szöveteket fogágynak nevezzük- ide tartozik az íny, a gyökérhártya, a cement és a csont.
A fogakon megtapadó lepedék, úgynevezett plakk, nemcsak a fogakat támadja meg, és okoz szuvasodást, hanem a fog tartószöveteit is. Ilyenkor jön létre a fogágybetegség, melynek az első és vezető tünete az ínyvérzés.
A fogíny kezdetben piros, később duzzadt is lesz, s fogmosáskor, étkezéskor vérzik. Emellett a fogak érzékennyé válnak, és a tünetek közé tartozik továbbá a kellemetlen szájszag is.
Sokan ilyenkor azzal próbálják kímélni az ínyt, hogy a fogmosás fárasztó tevékenységét hanyagolják, ami miatt ördögi kör alakul ki:
Egyre több a lepedék , több a baktérium, a gyulladás csak fokozódik...amennyiben a fogmosás hiánya tartósan fennáll a plakk elmeszesedik mely fogkő kialakulásához vezethet.
Ha elhanyagolja a beteg a fogínygyulladást, az íny tasakossá válhat. Ez az ínytasak az idő előre haladtával mélyül, a gyulladás egyre mélyebbre hatol, s a fog tartószerkezetét annyira károsíthatja, hogy az a fog meglazulását, majd elvesztését okozza.
Így tehát a kezdetben ártalmatlannak tűnő ínygyulladás és ínyvérzés huzamos fennállás után súlyos fogágy-betegséggé alakulhat.
A fogak meglazulásához vezető fogágy-betegséget is elsősorban az elhanyagolt szájhigiénia okozza, de más hajlamosító tényező is jelen lehet.
Ezt előidézheti számos káros szenvedély mint például a dohányzás, de genetikai okai vagy betegség következményei is lehetnek pl: cukorbetegség, allergia.
Az ínygyulladás ugyanúgy meggyógyítható!
A legfontosabb, hogy minél előbb megszüntessük a bakteriális lepedéket, a fogkövet. Vissza kell állítani olyan szintre a száj baktériumtartományát, amivel már együtt lehet élni.
Ha a gyulladás már ráterjed a tartóállományra, a csontra, és a foggyökérre, magától vagy csupán gyógyszeres kezeléstől nem tud meggyógyulni, más eljárásokkal is csak megállítani lehet a pusztulást, a csont visszanövesztése pedig csak bizonyos esetekben lehetséges, és igen nehéz feladat.