Blog

content/blog/cigi_fog_pridi.jpg

A dohányzás és annak hatásai a fogakra

Hiába tudjuk, hogy a dohányzás káros szenvedély, mégis nagyon sokan küzdenek vele nap mint nap. Egyre több adat kerül nyilvánosságra arról, hogy a cigarettázás pontosan milyen betegségekhez is vezet, de a szájüregre gyakorolt hatását ritkábban emelik ki. Pedig nem csak a fogaink esztétikai elváltozását, vagy azok elvesztését okozza. Ez a csendes gyilkos halálos szájüregi betegségek kialakulásáért is felelős. Mit tesz a cigaretta a szájüregben? Tudjuk, hogy a dohányfüst több mint négyezer kémiai vegyületet tartalmaz. Ez káros a tüdőnkre, a légcsövünkre, a keringési rendszerünkre és a többi szervünkre is. Azonban kevesebbszer gondolunk bele abba, hogy a dohányfüst már a szájüregben elkezdi a pusztító hatását. A mérgező anyagok felszívódnak a szájnyálkahártyán keresztül. Ezen felül felborítja a szájüreg védekezőrendszerének a hatékonyságát. A száj könnyebben lesz beteg, felgyorsul a fogkőképződés, folyamatossá válhatnak a gyulladások. Itt már nem egyszerűen a fogak elszíneződéséről van szó, ami káros lehet az önbizalmunkra. A felgyorsult fogkőképződés és a kellemetlen lehelet sokkal súlyosabb problémák előhírnökei lehetnek. Már napi öt szál cigaretta a tízszeresére emeli a szájüregi rákos megbetegedések kockázatát! Sokan mentegetik magukat azzal, hogy kevesebbet dohányoznak. Ezzel az az óriási probléma, hogy tévhitekbe ringatják magukat a dohányzó emberek. Attól, hogy nem fogyasztanak extrém mennyiségű cigarettát, a méreganyagokat ugyanúgy közvetlenül a szájnyálkahártyához juttatják. A szájüreget érinti a legforróbb füst. Kiszárítja és kimarja a szöveteket, ami végzetes elváltozásokat hoz létre. Az elváltozott hámréteg még könnyebben engedi át a daganatkeltő anyagokat. A folyamatos sérülések állandó gyulladásos folyamatokat eredményezhetnek, ezzel még jobban növelve a súlyosabb betegségek kockázatát.    Milyen árat vagy hajlandó fizetni? Ez a káros szenvedély az erős mentális függőség miatt mentegetőzésre készteti a dohányosokat. Ezért azok, akik a dohányzásról nem akarnak lemondani, de igyekeznek figyelni a fogaik egészségére gyakrabban keresik fel a fogorvosukat. Azonban hiába a gyakoribb fogfehérítés vagy a fogkőeltávolítás, vagy a tökéletes szájhigiénia. A dohányzás okozta folyamatos sérülések és a méreganyagok felszívódása nem kompenzálhatók ezekkel. A csont pusztulása akkor is kétszer valószínűbb, ha minden egyebet tökéletesen csinálnak. Tehát nem csak az elrákosodás, vagy a fogvesztés kockázatával kell szembenézniük. A dohányzás veszélyezteti a későbbi implantátumokat is és szélsőséges esetekben a meglévő károsodások egyszerűen ellehetetlenítik az állandó fogpótlást. Mivel a dohányzás gyengíti az immunrendszert és lassítja a keringést is, a gyógyulási folyamatokat is akadályozza. A számtalan súlyos betegség kockázata jelentősen csökkenthető a dohányzásról való leszokással. Látogass el hozzánk a rendelőnkbe, hogy segíthessünk felmérni a dohányzás okozta károkat. 
content/blog/amalgam-tomes.jpg

Amalgám tömés – szükséges a csere?

Évtizedekkel ezelőtt nem volt más alternatíva a fogtömésre, ezért napjainkban is sokan még amalgám töméssel rendelkeznek. Azóta hatalmas vitát váltott ki a szakemberek körében a kérdés, hogy szükséges -e a meglévő tömések cseréje. De mi is az igazi baj az amalgámmal? Az összetétele. Az amalgám 50% folyékony higany és 50% fémpor ötvözete, a fémpor pedig legalább 65% ezüstöt, legfeljebb 29% ónt, legfeljebb 6% rezet, legfeljebb 2% cinket és legfeljebb 3% higanyt tartalmaz. Folyamatos viták tárgya, hogy a valóságban mennyi higany is jut a szervezetbe egy, vagy akár több ilyen töméstől. Többek álláspontja az, hogy a higany csupán a tömés beillesztését, vagy eltávolítását követő percekben oldódik. A megkötött amalgámból csak nagyon kis mértékben oldódik ki a káros anyag. Bár napjainkban már nem használjuk ezt a tömésfajtát, azt mindenképpen a javára kell írnunk, hogy rendkívül tartós. Ezért is lehet, hogy a lakosság nagy része még mindig rendelkezik ilyen tömésekkel. Sajnos azonban az amalgám nem köt össze a foganyaggal így nagyon sok esetben mellékszuvasodás alakul ki a fogakon. Ennek az az oka, hogy a tömés szélei nem jól zárnak. Ilyenkor persze nem is kérdéses, hogy a beteg fog kezelésénél a tömés eltávolításra kerül. De mi van akkor, ha nincs semmilyen panasz az amalgámmal kezelt foggal? Természetesen azonnali és döntő érv lehet ilyen esetben az esztétika. A fémes tömés színe erősen eltér a fogtól, ezért érthető, ha valaki mihamarabb meg akar tőle szabadulni. Ennek ellenére az orvosok egyszerre legfeljebb két tömést távolítanak el, a szervezet nehézfémterhelésének mérséklése érdekében. Terhesség alatt egyáltalán nem ajánlott a tömés cseréje. Az amalgámtömés káros hatásai akkor érvényesülnek igazán, ha valaki allergiás a higanyra. Ezt jellemzően a szájüregben fehér színű elváltozás jelzi. Ennek ellenére akadnak esetek, amikor a tömés megszilárdulása után is szabadul fel káros anyag. Ennek a jellemző tünetei többek között a fejfájás, fáradékonyság, ízületi fájdalmak és a szervezetben kialakult különféle gyulladások. Tehát akkor cseréljük, vagy sem? Nehéz megállapítani, hogy egy látszólag megfelelő amalgám tömés milyen élettani hatással bír az adott betegre. Számtalan páciens számolt be a fent említett tünetek megszűnéséről, a tömés kicserélését követően. Akinél rendszeresen jelentkeznek a tünetek, érdemes számolni a lehetőséggel, hogy a tömés okozhatja azokat. Mivel azonban az amalgám nem köt össze a foganyaggal, tisztában kell lennünk azzal is, hogy a szuvasodás jelei is bármikor jelentkezhetnek. Mindezt mérlegelve a csere tűnik megfelelő döntésnek. Szeretettel várunk a rendelőnkben egy konzultációra, ahol nem csak felmérjük az amalgám tömésed állapotát, de lehetőséget biztosítunk, hogy tartós és egészséges esztétikai tömésre cseréld.    
content/blog/fogkefe-csere.jpg

Milyen gyakran cseréljük le a fogkefénket?

A fogkefénk a legfontosabb eszközünk a szájápolásban. Mégis sokan sokkal kevesebb figyelmet fordítanak rá. Ha megtaláltuk a számunkra megfelelő típust, sokszor feledkezünk meg annak a cseréjéről. Miért is van ez így? Leggyakrabban akkor gondolunk a cserére, ha a sörték láthatóan elhasználódnak. Azonban helyes fogmosási technikával a fogkefék meglepően hosszú ideig képesek szolgálni minket. Ha te már pár hónap után tapasztalod, hogy a sörték állása megváltozik, esetleg össze-vissza állnak elképzelhető, hogy helytelenül, vagy egyszerűen túl erősen mosod a fogadat. Ilyenkor érdemes egyeztetned a dentálhigiénikusoddal. Általánosságban elmondható, hogy a fogkefénket 3 havonta kellene cserélnünk. Miért kell ezt megtennünk akkor is, ha nem látunk elváltozást? Részben, mert a kezdeti változások nehezebben észrevehetők. A fogkefénk tisztító hatékonysága folyamatosan csökken ahogyan a sörték elkezdenek tönkremenni. Ráadásul minél tovább használjuk a fogkefénket a baktériumok elszaporodásának ez esélye egyre inkább nő. Sokan nem tudják, de ha betegek voltunk, akkor is célszerű a fogkefénket újra cserélni. Remek táptalajt képesek biztosítani a sörték tövében a láthatatlan apró rések a különböző kórokozóknak. Ezek a észrevétlen fertőző elemek később folyamatosan gyulladásra késztethetik az ínyünket. Sokszor észre sem vesszük ezt a folyamatot, csak ha később komolyabb probléma alakul ki belőle. Ezért nem érdemes kockáztatni. Persze az is nagyon fontos, hogy a fogkefét kellő figyelemmel tároljuk. Használatot követően mindig alaposan öblítsük le. Fontos, hogy képes legyen megszáradni, ezért állítva tároljuk. Azonban a tükör előtti polc nem biztos, hogy a legmegfelelőbb hely a számára hiszen könnyen szennyeződhet a szabad levegőn is baktériumokkal. Ezért, ha van rá lehetőség tartsuk elzárt szekrényben. Aki a fogápolási rutinjában fogselyem helyett vagy mellett fogköztisztító kefét is használ, annak még körültekintőbben kell eljárnia. Érdemes tudni, hogy ezeket az interdentális keféket sokkal gyakrabban kell cserélni. Az alkalmazásuk tarthat akár három hétig is, de mindenképpen folyamatosan ügyelnünk kell az állapotára.  Nagyon fontos, hogy a középső vékony drótszál egyenes maradjon, mert könnyen megsérthetjük vele tisztításkor az ínyünket. Ha a sörték száma fogyatkozni kezd, vagy láthatóan elgörbül, akkor már nem képes kiváltani a megfelelő tisztító hatást ezért mindenképpen cseréljük le. A szájápolási rutin a mindennapjaink része. Pontosan ezért lehetséges, hogy felveszünk bizonyos rossz szokásokat, amik idővel a fogaink romlásához vezetnek. Ezért fontos, hogy részt vegyünk dentálhigiénés szaktanácsadáson, ahol ezeket a hibákat a szakember felismeri és segít megszabadulni tőlük. Látogass el hozzánk egy szaktanácsadásra, ahol segítséget nyújtunk abban, hogy sokáig megőrizd a fogaid egészségét.
content/blog/fogpotlas-2.jpg

Mi határozza meg a fogpótlás árát

Egyre több lehetőségünk nyílik a fogpótlás területén. A folyamatosan fejlődő technológiák újabb és újabb kapukat nyitnak ezen a területen is. Bár a páciensek esetenként az árak alapján választanának szívesebben eljárást, mégis fontos, hogy egyeztessünk a fogorvosunkkal, hogy az egészségünk szempontjából mit tart a legcélravezetőbbnek. Minden egyén más, azonban általánosságban elmondható, hogy a fogpótlás költsége lényegesen alacsonyabb, mint a későbbi kezeletlen problémák helyreállítása. Ha az egyáltalán lehetséges lesz. A fogpótlások árai jelentős eltéréseket mutatnak, akár városon belül is. Érdemes a mélyére néznünk, hogy mi alapján is kerülnek ezek az árak meghatározásra. A fogpótlás anyaga Mint az élet számos területén, itt is számos anyag közül választhat az orvos. A pótlás típusa és az egyéni igények is nagyban befolyásolják, hogy milyen alapanyaggal végzik el a beavatkozást. Leggyakrabban használt anyagok a fém, a kerámia, a műanyag, a fémkerámia és a cirkónium-oxid. Mivel mindig a páciens igényeihez kell alkalmazkodni ezért a felhasznált alapanyagok és ezáltal a pótlás ára egyénenként teljesen különböző lehet. A pótlás mérete Nem kell mindig az egész fogat pótolni. Előfordul, hogy egy teljes fogsorról van szó, de enyhébb esetben elegendő lehet egy fogban elhelyezett betét is. Természetesen minél nagyobb területen van szükség a pótlásra, annál magasabb árakra is kell számítanunk. Ráadásul a nagyobb pótlások több szaktudást és precizitást is igényelnek. Tartósság A fogpótlás tartóssága természetesen összefüggésben van a választott anyaggal is. A fém pótlások kevésbé törékenyek, mint például a kerámia. A használat során a pótlások erős kopásnak is ki vannak téve. Ezért érdemes mérlegelnünk, mert az olcsóbb pótlások kevésbé tartósak. Így akár többe is kerülhetnek, ha idejekorán cseréltetni kell őket. Stabilitás és funkció Nagyon fontos a pótlások rögzítésének a módja. A kivehető pótlások számos kellemetlenséggel járnak. Legtöbbször kényelmetlenek és képtelenség stabilan rögzíteni őket. Az életminőség javítására mindenképpen rögzített pótlásokat ajánlunk, de ezek jelentősen magasabb értéket képviselnek a kivehető változatokhoz képest. Esztétika Ha látható helyen van a pótlás, különösen fontos, hogy beleolvadjon a környezetébe. Bár elsősorban az egészségünk megőrzése érdekében fontos a hiány pótlása, a külső megjelenésnek óriási szerepe van az életünkben. A felhasznált anyagokat úgy kell megválasztanunk, hogy a viselője teljesen magabiztos lehessen és csak egy szakember állapíthassa meg, hogy pótlásról van szó. Ezért nyilvánvalóan ez a szempont is hatással van az árképzésre. Ha fogpótlásra van szükségünk alapvetően nem lenne szabad, hogy a költségek befolyásolják a választást. De legalább ne elsődleges szempontként tekintsünk rá. A tartósság és a funkcionalitás tükrében érdemes mérlegelni a lehetőségeket. Ne felejtsük el, hogy ha a végeredmény rosszabb minőségű, az újbóli beavatkozást igényelhet rövid időn belül, ami újabb költségekkel jár. Szeretettel várunk a rendelőnkben egy konzultációra, ahol megmutatjuk a lehetőségeidet és garantáltan megfelelő pótlást készítünk neked. 
content/blog/fogak-egeszsege-zoldseg-gyumolcs-pridental.jpg

Ételek a fogak egészségéért

Érdemes az étkezésünkre is jobban odafigyelni, ha szeretnénk a fogaink egészségét megőrizni. Számos étel akad, ami a tápanyagok és vitaminok révén segít bennünket ebben. Akad azonban olyan is, ami a savas PH értéket segít semlegesíteni. Fogyaszthatunk ételeket tudatosan akár a tiszta, fehér fogakért is. Az alábbiakban nézzünk meg ezekből néhányat.  Gyümölcsök Bár a savas gyümölcsök esetén legtöbbször az hangzik el, hogy károsíthatják a fogzománcot, számtalan jó hatásuk is van. Nem kérdés, hogy a magas ásványianyag és vitamintartalmuk miatt elsők a listán. Vannak azonban olyan gyümölcsök, amik kifejezetten jót tesznek a fogainknak. Meglepő lehet, de ilyen például az őszibarack is. Ez az édes gyümölcs nem csak a fluorid tartalma miatt hasznos a fogak számára, de segít a szánkban található, fogszuvasodást okozó baktériumoktól is megszabadulni. Az áfonya rendszeres fogyasztása gátolja a lepedékképződést. Az eper és az ananász pedig természetes módon segít fehéríteni a fogainkat. A gyümölcsök fogyasztása segít a fogaink tisztán tartásában. A rágás során letakarítják a fogfelszínt, és beindítják a nyáltermelést is. Érdemes azonban ügyelnünk az elfogyasztott étel savasságára. Hogy elkerüljük a káros hatásokat fogyasszunk tiszta vizet az étkezés után, így hamarabb helyreáll a szánkban a PH érték is.   Zöldségek A nyers, kemény zöldségek fogyasztása masszírozza a fogínyt, ezzel fokozva a vérkeringést. A hagymafélék segítenek a baktériumok elpusztításában. Az uborka és a karfiol segít fehéren tartani a fogainkat. A zeller fogyasztásával pedig segítünk semlegesíteni a savakat is. Ráadásul magas vitamintartalma segít megőrizni a fogíny egészségét. Az örök kedvenc, a sárgarépa sem maradhat ki a felsorolásból. A nyers zöldség magas C-vitamin tartalma segít az ínygyulladás megelőzésében, ráadásul kiválóan tisztítja a fogfelszínt is. Tejtermékek A tejtermékek legnagyobb előnye, hogy nem savas élelmiszerek, így egyáltalán nem sértik a fogzománcot. Mindez mellett a magas kalciumtartalmuk révén segítenek belülről erősíteni a fogakat. A joghurt például segít a Candida albicans gombafaj normál szinten tartásában – ami, ha elszaporodik szájpenészt okozhat. Az sem véletlen, hogy a borokhoz sokszor sajtot kínálnak. A sajt semlegesíti a szánkban a savakat, ezért is hasznos a fogyasztása. Ezen felül természetes fogszuvasodás gátló anyagot is tartalmaz. Teák Bár a fekete tea közismerten elszínezi a fogakat, mégis számos tea létezik, ami segíti a fogunk és az ínyünk egészségét. A zöld tea például kifejezetten hasznos. Magas fluorid tartalma van és antibakteriális hatása is. Így segít erősíteni a fogzománcot. A különböző gyógyteák is nagy hasznunkra lehetnek. A gyulladás csökkentő kamilla segít fogínygyulladás esetén. A menta tea pedig friss leheletet biztosít. Természetesen számos más étel is akad, ami támogatja a fogunk egészségét. A változatos és egészséges táplálkozás mellett gondoljunk mindig a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra is. Ez nem csak segít tisztán tartani a szájüreget, de hidratálja is a fogínyt. Érdemes kerülnünk a cukrozott termékek, a szénsavas italok és a ragadós ételek fogyasztását is, hogy tovább megőrizhessük mosolyunk szépségét.   Látogass el hozzánk fogászati szűrésre, ahol további hasznos tanácsokkal segítünk, hogy egészséges maradj.  
content/blog/foginysorvadas-pridental.jpg

Ínyünk egészsége

A legtöbb figyelmet a láthatóan szép mosolynak szenteljük. Pedig az ínyünk egészsége talán még fontosabb is ennél. Az ínybetegségeknek számos olyan következménye lehet, ami nem csak a szép mosolyunkat veszélyezteti, hanem az egészségünket is. A fogínysorvadás napjaink népbetegsége Mivel a fogínysorvadás kezdeti tünetei ártalmatlannak tűnnek, sokan kevés figyelmet fordítanak rá. Ezért is van sajnos, hogy napjainkban olyan sok embert érint. Ez egy gyulladásos betegség, amit a fogakon megtapadt lepedékréteg és az abban felhalmozódó baktériumok okoznak. A kezeletlen gyulladás az ínyről kiterjedhet a fogakat tartó szövetekre, sőt, súlyosabb esetben a csontállományra is. Ráadásul az ínyből a véráramba juthatnak a baktériumok, ezzel számos betegséget előidézve. A fogínysorvadás tünetei Elsőként többnyire az íny színén vehetjük észre a változást. Az egészséges rózsaszín helyett sötét pirosassá, vagy élénkvörössé is válhat. Az íny ilyenkor megduzzad és érintésre érzékeny lehet. Árulkodó jel még, ha fogmosás közben fogínyvérzést tapasztalunk. Ez nem feltétlen jelent gyulladást is, de mindenképpen keressük fel a fogorvosunkat. Kísérő tünet a kellemetlen lehelet is. Előrehaladottabb állapotban már látható, ahogyan a fogíny egyszerűen elválik a fogaktól vagy visszahúzódik, szabaddá téve a fognyakat. Súlyosabb esetben a fog mozogni kezd, terheléskor fájdalmassá válik. A fogínysorvadás okai A kezeletlen, tartósan fennálló ínygyulladás későbbi következménye a fogínysorvadás. Leggyakrabban a gyulladást a nem megfelelő szájhigiénia, valamint a fogkő felhalmozódása okozza. Jellemzően kiváltó ok még a dohányzás és a helytelen táplálkozás is. A rossz szokások, mint a fogcsikorgatás vagy a fogszorítás szintén fertőződéshez vezetnek. De sajnos a stresszes életmód, a cukorbetegség és bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat. Különösen érdemes figyelni hormonális változások esetén, például serdülőkorban és a terhesség időszakában is. Ebből láthatjuk, hogy maga a gyulladási folyamat bárkinél előfordulhat.  A fogínysorvadás nem visszafordítható Sajnos ezen a tényen nem változtathatunk. Amit tehetünk, hogy igyekszünk megelőzni és mihamarabb megállítani a folyamatot. Nem elég a tüneteket kezelni. A gyulladás kiváltó okát is fel kell tárni és meg kell szüntetni. Ezért nem elegendő az ínygyulladás otthoni gyógyítása, mindenképp forduljunk a fogorvosunkhoz segítségért és tanácsért. Az orvos képes a fog és az íny között tasakokban összegyűlt baktériumokat is eltávolítani és tartósan egészséges állapotot elérni.  Mit tehetünk az ínyünk egészségéért? Amilyen súlyos problémákat okozhat számunkra a fogínysorvadás, annyira könnyen meg is előzhető. Nagyon fontos a megfelelő szájhigiénia. Az alapos fogmosáson túl használj fogselymet és megfelelő szájvizet, ami csökkenti a baktériumok számát és esetenként a gyulladást is. A megfelelő fogmosási szokásokon túl kiemelten fontos a rendszeres fogkőeltávolítás is. A kiváltó okokat meg kell szüntetni. Tudjuk, hogy nehéz lemondani a dohányzásról, de egy okkal több amiért érdemes megtenni. Mindenképpen ügyelj a megfelelő táplálkozásra. A szervezetnek szüksége van a megfelelő vitamin és ásványi anyagok pótlására, hogy egészségesen működhessen. Rendszeresen vegyél részt fogászati szűrésen. Így hamarabb fény derül az esetleges problémákra.  Látogass el hozzánk, hogy segíthessünk a fogínysorvadás megelőzésében. Szükség esetén fogkőeltávolítással, tisztítással és szaktanácsokkal is hozzájárulunk ínyed egészségének megőrzéséhez. Korszerű eszközeinkkel hatékonyan kezeljük a meglévő ínygyulladást és segítünk a fogínysorvadás megállításában is. 
content/blog/hanyszor_mossunk_fogat_pridental.jpg

Hányszor mossunk fogat

Gyakran felmerülő kérdés, hogy hányszor is szükséges megmosni a fogunkat egy nap. A kérdésre nehéz általános választ adni. Függ a fogaink állapotától, az étkezési és a rágási szokásainktól is. Ha fogszabályzóval, fogpótlással vagy koronával rendelkezünk megint más igényeknek kell megfelelnünk. Ezért nézzük az általános szempontokat. Lehet ártalmas a túl gyakori fogmosás? Találkozhattunk már azzal a jelenséggel, hogy valaki minden adandó alkalommal fogat mos, mégsem egészségesek a fogai. A túl sok fogmosás ugyanis valóban árthat a fogaink egészségének. A legfőbb oka ennek az, hogy nem telik el megfelelő idő az étkezések és a fogmosások között. A savas, cukros ételek - ideértve a szénsavas üdítőket és a gyümölcsleveket is – felpuhíthatják a fogzománc külső rétegét. Ha közvetlenül a fogyasztásuk után fogkefével kezdjük dörzsölni a zománcot, akkor könnyen elvékonyodhat, vagy sérülést okozhatunk rajta. Ezért az ilyen ételek vagy italok fogyasztása után legalább egy órát érdemes várni mielőtt fogat mosunk. A túlzott fogmosással árthatunk a fogzománcnak és az ínyünket is irritálhatja.  Van a fogmosásnak maximuma? Mivel speciális esetekben napközben is többszöri fogmosás javasolt, ezért nehéz lenne a maximumot általánosságban megállapítani. Azonban, ha figyelembe vesszük az étkezések (és a savas italok fogyasztását) követő egy órás szabályt, máris láthatjuk, hogy tíz fogmosás semmiképpen sem illeszthető egy napba. Különösen nehéz helyzetben a fogszabályzót viselő emberek vannak, hiszen számukra az étkezéseket követően kötelező a fogmosás. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezek az emberek éppen ezért jobban odafigyelnek a rendszeres táplálkozásra és kerülik a nassolást.  Legalább kétszer moss fogat! A napi két fogmosás reggel és este egy egészséges fogazatú embernél teljesen elfogadható. Az esti fogmosás különösen fontos, hiszen alvás közben a nyáltermelés leáll és a szájflóra egyensúlya ettől felborulhat. A reggeli fogmosással mindezt segítünk helyreállítani és nehezebben tapad meg a lepedék napközben a fogakon. Azonban egészséges fogak számára is fontos, hogy egész nap tisztán tartsuk őket. Ezért, ha a körülmények miatt nincs lehetőségünk a fogmosásra érdemes pár egyszerűbb praktikát bevetni az egészségünk érdekében. Mit tehetsz még a fogaid egészségéért? Segítened kell, hogy a szájüreged megfelelő PH értéke minél hamarabb helyreálljon. Ezért érdemes minél több tiszta vizet fogyasztanod. Ha ragacsos ételt ettél és nincs lehetőséged fogat mosni, a tiszta vízzel való öblögetés is jelentősen csökkentheti a szájban maradt ételmaradékokat. Ha nem tudsz a szénsavas, cukros üdítőkről lemondani akkor próbáld meg nem apránként fogyasztani azokat. A szénsavmentes víz különösen ajánlott olyan ételek, italok fogyasztása után is, amelyek elszínezhetik a fogakat. A cukormentes rágó segíti a nyálelválasztást ezzel felgyorsítja a száj öntisztító folyamatát. Kérdezd bátran a fogorvosodat! Arról, hogy neked pontosan mire van szükséged a fogorvosod tud tájékoztatást adni. Bátran fordulj hozzá minden kérdéseddel. Segíteni fog a helyes fogmosási technika elsajátításában és abban is, hogy milyen speciális ápolásra van szüksége a fogaidnak. Szaktanácsainkkal segítünk, hogy a napi rutinok helyes kialakításával tovább megőrizhesd a fogaid egészségét.   
content/blog/mitol-szinezodnek-el-a-fogak-pridental-blog.jpeg

Mitől színeződnek el a fogaink

Elsőre nem tűnik olyan fontosnak, mint más fogászati problémák, de a fogaink elszíneződésével is érdemes orvoshoz fordulni. Az elszíneződésnek számos oka lehet. Mindamellett, hogy a fehérítés során ragyogó mosolyt kapunk, a fogorvos a segítségünkre lesz abban, hogy tovább megőrizhessük azt. Tényleg csak a genetikán múlik? Valóban felelőssé tehető a fogak színéért a genetika, de a tapasztalatok alapján többnyire több tényező is közrejátszik. Az emberek fogazata sohasem hófehér. A fogat alkotó dentin felelős a színárnyalatért, ami lehet sárgásbarna vagy zöldesszürke is. Az ezt borító fogzománc miatt látjuk fehérebbnek, mint valójában. Ahogyan a fogzománc kopik, úgy válik egyre jobban láthatóvá a dentin színe. Azonban, akiknek áttetsző a fogzománcuk, azzal nehézséggel szembesülnek, hogy semmilyen fehérítési praktika sem oldja meg a problémájukat. Szerencsére a fogászatokon erre is van megoldás. Ilyen esetekben kerámia héj felhelyezésével érhető el a kívánt eredmény. A fogak elszíneződése Akármennyire is óvjuk a fogunk egészségét a kor előrehaladtával a színük megváltozik. Ennek részben az az oka, hogy a fogzománc az évek során folyamatosan kopik. Másrészről a zománcban is keletkeznek lerakódások, amik felhalmozódnak. Ezért érdemes ügyelni az étkezési szokásainkra is.  A savas ételek, mint a citrusfélék elősegítik a fogzománc erózióját. Ahogyan a zománc egyre áttetszőbbé válik láthatóbb lesz a dentin színe.  Bizonyos ételek és italok a fog felületén okoznak elszíneződést. Ilyen például a kávé, a fekete tea, a vörösbor, de még a sárgarépa is.  A dohányzás nem csak a fogak felszínén okoz lerakódást. Idővel beivódik a fog szerkezetébe és ezzel okozza a barnulást. A túlzott flourbevitel a fogakon megjelenő fehér foltokhoz az úgynevezett flurózishoz vezet. A tetraciklin nevű antibiotikum is elszíneződést okozhat, ha fogzás alatt adagolják.  A fogzománc fizikai sérülését okozza a fogcsikorgatás. Ilyenkor mikrorepedések keletkeznek, amik hamar elszíneződhetnek. Ha letörik egy fog, a sérült a fogfelszín minden elváltozásra hajlamosabb, ezért érdemes mihamarabb orvoshoz fordulnunk vele. Hogyan előzhetjük meg az elszíneződéseket? Teljesen nem tudjuk elkerülni a savas, vagy az elszíneződést okozó ételeket. Ráadásul a gyümölcsök és a zöldségek fontos tápanyagokat biztosítanak a szervezetünknek, így a fogainknak is. Ezért a fogyasztásuk elkerülhetetlen. Sokat segíthet azonban, ha az étkezés vagy a kávéfogyasztás után megiszunk egy pohár vizet, esetleg tiszta vízzel öblögetünk. Ez hozzájárul, hogy az elszíneződést okozó anyagok egy része hamarabb távozzon a szájüregből. A fogzománc épségét tovább megőrizhetjük, ha ügyelünk, hogy a nyál természetesen kifejthesse a tisztító hatását. Ezért legalább két órát érdemes várni az étkezések között. Nagyon fontos, hogy ne mossunk fogat közvetlenül a savas ételek fogyasztást követően, mert ilyenkor könnyen megsérthetjük a zománcot.  A rendszeres fogkőeltávolítás és a fogfelszín szakszerű polírozása is sokat segít, hogy megőrizd a ragyogó mosolyodat. Modern fogfehérítési technológiákkal várunk a rendelőkben.  
content/blog/fogpotlas-az-egeszsegunkert.jpg

Fogpótlás az egészségünkért

Az emberek többsége csak esztétikai okokból tartja fontosnak a fogpótlást. A szép mosoly természetesen mindenki számára fontos. De mi történik akkor, ha a hiányzó fogat nem pótoljuk? Az első elvesztett fog Számos oka lehet a fogvesztésnek. Gyakran felelőssé tehető a dohányzás miatt romlott szájhigiénia és a nem megfelelő tisztítás is. A kihagyott fogászati szűrések esetén nem kerülnek időben kezelésre a problémák és akár észrevétlenül is súlyosbodik a fogak állapota. A beteg fog elképesztő fájdalmat tud okozni, a páciensek sokszor önként választják a foghúzást. A fájdalom szinte azonnal megszűnik és a betegek napirendre térnek a fogvesztés felett.  Mivel elsők között többnyire a rágófogakat érinti a probléma, esztétikai romlást még nem okoz. Ezért sokan nem is tartják szükségesnek a pótlást. A hiány következményei Az elvesztett fog miatt az egész álkapocs szerkezet elkezd változni. Ennek az egyik oka, hogy a beteg elkezdi a másik oldalt jobban terhelni rágáskor. A meglévő fogazat terhelése megváltozik, ami jelentősen növeli a fogzománc kopását és a további betegségek kialakulását. Hamarosan egyre több probléma kezd jelentkezni, ami további fogvesztésekhez vezethet. Ráadásul a hiányzó fog helyén károsodhat a csontszövet is. Mindeközben a fogak helyzete elkezd változni. A hiányzó fog felé elkezd elcsúszni a fogsor, ami a későbbi pótlást még nehezebbé teszi. Az íny könnyebben megsérül, a szájban lévő baktériumok miatt kisebb-nagyobb gyulladások állandósulnak.  Mi történik eközben a testünkben? Az ínyben lévő gyulladás számos egészségügyi problémát eredményezhet azzal, hogy a véráramba jutnak a baktériumok. A szervezet távolabbi részein jelentkező panaszok fellépése esetén fel sem merül bennünk, hogy az íny, vagy a fog betegsége okozza a bajt. Pedig súlyos szív és érrendszeri betegségek, izületi gyulladások léphetnek fel. Szemészeti és bőrgyógyászati panaszokhoz is vezet ez a folyamat, sőt gyakran erős hajhulláshoz is. A hiányzó fog(ak) miatt a betegek nem megfelelően rágják meg az ételt. Ez hosszú távon rendkívül súlyos emésztőszervi problémákhoz is vezet. A nem megfelelő tápanyag felvétel miatt gyakoriak a testsúlyproblémák is. Jelentkezhet gyomorfájdalom és különböző emésztési zavarok. Szervezetünk egyensúlya felborul, ez az alvásunkra is kihat. Ha tartósan hagyjuk fennállni a problémát, visszafordíthatatlan, súlyos betegségek alakulhatnak ki.   Mit nyújt számodra a fogpótlás? Természetesen az esztétikus megjelenés fontos. A fogpótlás akkor is szolgálja ezt a célt is, ha nincs látható helyen. Nem fognak elmozdulni a meglévő fogak és tovább megőrizheted az egészségüket. A szép fogsor növeli az önbizalmad és magasabb életminőséget biztosít. Az étkezés könnyebb és zavartalanabb lesz, ezáltal javul az emésztésed is. Ráadásul a beszéded és az ízérzékelésed is jobb lesz. Ha foghiányban szenvedsz mihamarabb érdemes pótoltatnod az egészséged megőrzése érdekében.  Rendelőnkben segítséget nyújtunk számodra az ideális fogpótlás kiválasztásában. A legmodernebb technológiák alkalmazásával súlyosabb csontszövet hiány esetén is tartósan megoldjuk a problémád. 
Konzultáció

Konzultáció

Diagnosztika

Diagnosztika

Esztétikus tömések

Esztétikus tömések

Endodoncia / Gyökérkezelés

Endodoncia / Gyökérkezelés

Foghiányok pótlása

Foghiányok pótlása

Esztétikus fogpótlások

Esztétikus fogpótlások

Szájsebészet

Szájsebészet

Implantáció

Implantáció

Dentálhigiénia

Dentálhigiénia

Fogágybetegség kezelése

Fogágybetegség kezelése

Fogfehérítés

Fogfehérítés

Orvosaink

content/2022/pridental-team-elekes-zita.webp

Dr. Elekes Zita

Fogorvos
content/2022/pridental-team-prischetzky-tamas.webp

Dr. Prischetzky Tamás

Fogorvos

Pridental