Blog

content/feherites.jpg

Tudod hogyan működik a fogfehérítés?

A fogfehérítés az egyik legnépszerűbb kozmetikai fogászati ​​kezelés, amely gyors, nem invazív és megfizethető módot kínál a mosoly fokozására. Gyakorlatilag mindenki, aki fogfehérítő megoldást választ, mérsékelt vagy jelentős javulást tapasztal mosolya fényességében és fehérségében. Ez azonban nem állandó megoldás az elszíneződésre. Ebben a cikkben megosztunk sok fontos információt ami a fogfehérítéssel kapcsolatos. Elmondjuk milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. A kezelés lépései:   Fogak tisztítása, fogkőeltávolítás, polírozás.   Ínyvédő gél felvitele az alsó és felső fogínyre.   Fehérítő anyag felhelyezés az alsó és felső fogsorra.   Fogfehérítő anyag aktiválása speciális UV fogfehérítő lámpával. A fehérítő anyag lámpázása 10-15 perces intervallumokban történik, és háromszor vagy négyszer kell megismételni a kiindulási szín függvényében. Ha fogak nem túl „foltosak”, akkor egy órán belül fényesen fehér fogakkal sétálhatunk ki a fogorvosi rendelőből. A különösen makacs elszíneződések esetén a szakemberek javasolhatják, hogy térjünk vissza további fehérítő alkalmakra vagy folytassuk a fehérítést egy otthoni használatú készlettel. A fogfehérítés otthon, azonban a fogorvos felügyeletével, az általa személyre szabott instrukciók alapján történik: az orvos kiválasztja a különböző koncentrációjú fogfehérítő anyagokból a számunkra megfelelőt, illetve meghatározza  az otthoni kezelés időtartamát.  A fogorvostól hazavihető készletek egy könnyen használható, alacsonyabb koncentrációjú peroxid gélt tartalmaznak, amely egy órán át vagy tovább (néha egész éjszakára) kell a fogakon hagyni. Minél alacsonyabb a peroxid koncentráció, annál tovább maradhat biztonságosan a fogakon. A gélt a fogakra egy - a fogvédőkhöz hasonló - személyre szabott, a fogsorunkra pontosan illeszkedő műanyag sín segítségével tudjuk felvinni.  Mennyire lehet fehér?  Az eredmények szubjektívek, személyenként jelentősen eltérnek. Sokan azonnal elégedettek az eredménnyel, míg mások csalódottak lehetnek. Mielőtt bármilyen fehérítő kezelésbe kezdenél, kérdezd meg a fogorvost hogy reális elképzelést kapj a várható eredményekről, és arról, hogy mennyi időbe telik mindez. Árnyalatok A fogászati ​​rendelőben a fog színét jellemzően árnyékvezetőkkel mérik a kezelés előtt és után. Ezek a fogszínek széles skálájának jelzői. A fogorvosok a korona és más helyreállító beavatkozások után az árnyalatok kiválasztásánál  használják őket. Az árnyékvezérlő szabvány 16 árnyalatot tartalmaz, amelyek szisztematikusan a világostól a sötétig négy színcsoportba vannak rendezve, és egyetemes fogszín-terminológiát biztosít. Míg a beavatkozás alkalmanként kilenc vagy több árnyalattal enyhítheti a fog színét, a páciensek  többsége valószínűleg két -hét árnyalatnyi változást tapasztal. Professzionális kezelés érdekében keressen minket bizalommal!
content/foghuzas-utan-.jpg

Fogeltávolítás utáni teendők

Bár a fogeltávolítás fájdalommentes beavatkozás, az érzéstelenítő hatásának múlásával fájdalom jelentkezik. Ez hagyományos fájdalomcsillapítók szedésével tompítható. Szükség esetén az orvos antibiotikumot is ad, ezt minden esetben az utasításoknak megfelelően kell szedni. Foghúzás után a sebet piszkálni, szívogatni, öblögetni nem szabad. A foghúzás helyén kialakult véralvadék eltávolítása megnöveli a környező szövetek gyulladásának valószínűségét Amire azonban érdemes otthon is figyelni: Foghúzás után vérzés otthon is előfordulhat. Ilyenkor steril gézlapból összehajtott bucira kell harapnia. Ez 20-25 percen belül elállítja a vérzést. Amennyiben nem , keresse fel orvosát. Amíg az érzéstelenítés hatása tart, kerülje az evést. A zsibbasztó hatás miatt nem úgy érzékeli szájüregi állapotát , nyelvét mint normális esetben. Ezekbe beleharaphatt ami komolyabb sérülést is tud okozni.   Folyadékot fogyaszthat viszont  2-3 napig kerülje a tejet, tejtermékek, valamint a forró, fűszeres ételek fogyasztását. A foghúzást követő duzzanat nem törvényszerű, de előfordulhat. Ennek megelőzésére alkalmazzon hideg vizes/jeges borogatást pár percig az arcán.  Az esetek többségében nincs szükség fájdalomcsillapításra, ha erős fájdalmat érez, keresse fel fogorvosát, annak megállapítása miatt, hogy nem felülfertőződés okozza e a fájdalmat. A fogeltávolítás napján se hagyja ki a fogmosást hiszen  nagyon fontos a szájüreg tisztán tartása. Használjon puha sörtéjű fogkefét, ezáltal a seb környékét is óvatos mozdulatokkal megtisztíthatja, anélkül, hogy megsértené azt.  Amennyiben tudja kerülje az alkoholfogyasztást és a dohányzást 2-3 napig mivel  lassítják a gyógyulás folyamatát. Mélyre hajolni, nehezet emelni, sportolni, szaunázni, napozni néhány napig nem szabad Alvás során az első 1-2 napban a párnával enyhén megemelt fej segít a duzzanat csökkentésében Felső fog húzásakor egy pár napig kerülje az orrfújást A kezdődő duzzanatot lelohaszthatja a hideg vagy jeges borogatás. A jeget sose helyezze közvetlenül az arcára, tegyen alá zsebkendőt. Ha a jeget közvetlenül az arcára tenné, enyhébb szöveti károsodást okozhatna. Ennek oka, hogy az érzéstelenítés, esetleg hőemelkedés miatt nem érzi, valójában mennyire hideg is a jég Ne piszkálja a sebet, erre főleg gyerekeknél ügyeljen Gyulladás, gennyesedés, tartós erős fájdalom, szájnyitás nehézsége (szájzár) vagy láz esetén azonnal jelentkezzen a fogorvosánál! Kérdése van? Forduljon hozzánk bizalommal!
content/fog-1.jpg

Így még soha nem olvasott a fogeltávoltásról!

A foghúzás az egyik olyan beavatkozások közé tartozik ami miatt a felnőtt lakosság jelentős része fél a fogorvostól. Azt viszont nem győzzük hangsúlyozni, hogy a megelőzés mennyire fontos. A fogorvosok ugyanis minden esetben a fogak megmentésére törekszenek. Ám ez csak abban az esetben lehetséges hogyha időben megtalálják és kezelik a problémát. Ezért az első tünetek észlelése után forduljon szakemberhez. Amikor nincs más út Az elhanyagolt szuvas fog és a környező szövetek megbetegedése gyakran olyan súlyossá válik, hogy azt már megmenteni nem lehet. Az esetek többségében ebben a fázisban a fertőzés átterjedhet a gyökércsúcsra, a környező csontokra és gyulladást okozhat ami további fájdalmas betegségeket idézhet elő. Akadnak olyan esetek amikor egészséges fogat kell eltávolítani. Ilyen a  fogszabályozás céljából panaszt okozó bölcsesség és szemfogak vagy fogpótlás tervezésekor akadályt jelentő , rosszul nőtt fog.  Foghúzás előtt Minden fogeltávolítást egy konzultáció előz meg. Szájüregi vizsgálat illetve szükség esetén röntgenfelvétel készül. Az ellenőrzés során kiderül, hogy a foghúzás indokolt-e. A fogorvos a felmérés után dönt arról, hogy egyszerű foghúzásra vagy műtéti beavatkozásra lesz szükség. A konzultáció során lehetőség nyílik egyeztetni a fogorvossal a beavatkozás menetéről, kockázatokról és a gyógyulási folyamatokról. A foghúzás menete Egyszerű fogeltávolítás előtt a fogorvos érzésteleníti a fog körüli területet majd leválasztja a fogínyt a fogról , végül egy fogó segítségével eltávolítja a fogat. Gyulladt fog esetén a fogorvos a gyulladt szövetet is kiszedi, majd nyomással közelíti egymáshoz a sebszéleket. A beavatkozás után 15 percig steril gézlapra kell harapni, a vérzés megszűnését követően pedig haza lehet menni. Műtéti úton távolítjuk  el a komplikáltabb eseteket. Például ha a fognyakat vagy a koronát a szuvasodás szétroncsolta, a röntgen alapján erősen szétálló, görbült a foggyökér, beékelődött a szemfog vagy a bölcsességfog, felső őrlő fogak esetén, vagy ha a röntgenfelvételen látszik, hogy túl közel van az arcüreg, és az üregrendszer megnyitására lehet számítani.  Ám ettől sem kell félni , mert ilyenkor a  szájsebész 2%-os Lidocain injekcióval érzésteleníti a fog körüli területet. A fog körül metszéssel lebenyt képez, lefejti a fogínyt, vésővel eltávolítja a gyökerek körül lévő csontot, majd kiemeli a fogat. Ezt követően kiszedi a gyulladásos szövetet,és a sebszéleket egymáshoz illesztve, varratokkal zárja a műtéti területet. Szükség esetén vérzéscsillapító injekciót is adunk a beavatkozást követően. A műtét végén steril gézlapra harapva kell 30 percet várakozni, majd hazamehet. Otthon az orvos által előírt utasítások kövesse a teljes és szövődménymentes felépülés érdekében!   Olvasson minket továbbra is  hiszen következő cikkünkben bővebben írunk arról milyen teendői vannak foghúzás után.
content/vitaminok--1.jpg

Ezt a 6 vitamint próbáld ki ősszel is a ragyogó fogakért

Vége a nyárnak és beköszöntenek a hűvösebb napok. . Ezért itt az idő , hogy feltöltsük a vitamin raktárakat. Segítségünkre van ilyenkor ősszel , hogy bőven kaphatunk idény zöldségeket és gyümölcsöket amelyekből változatos, vitamindús ételeket készíthetünk. Most sorra vesszük azokat a vitaminokat és nyomelemeket amelyek nélkülözhetetlenek fogaink egészségéhez. A vitamin A felnőtt lakosság jelentős része szenved a fogínygyulladás okozta problémáktól. A kellemetlen tünetek kezelésében és megelőzésében nagy szerepe van a vitaminoknak. Ilyen az A vitamin ami serkenti a sebgyógyulást valamint növeli a nyálkahártya fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét. Ősszel a szezonális zöldségek közül válasszuk a sárgarépát. Ez a vitaminbomba igen gazdag béta-karotinban amely a szervezetben A vitaminná alakulva fejti ki a jótékony hatását.  C vitamin  Ennek a vitaminnak a fogíny és a fogágy egészsége szempontjából van jelentős szerepe.Hiányát a szájüregben nyálkahártya vérzések vagy foghullás formájában észlelhetjük.Segíti a fogíny regenerációját és segít a parodontitist okozó baktériumok elleni védekezésben. Idénygyümölcsként fogyasszon sok érett szilvát, körtét. A frissen fogyasztott zöldségek közül a brokkoli, karfiol,édeskömény, karalábé, paprika és kelbimbó tartalmaz magas mennyiségű C vitamint. D vitamin Jelentős szerepe van a csontok képződésében és fogaink erősségét és stabilitását képes biztosítani. A D vitamin előanyagát a szervezet maga képes előállítani azonban ez csak UV fény hatására alakul át D vitaminná. Elengedhetetlen feladata van a kalcium felvételnél ugyanis ez a vitamin építi be a kalcium sókat a csontjainkban és a fogainkban. Kiegyensúlyozott táplálkozással lehetősége van a D vitamint pótolni. Pisztráng, makréla,szardínia,máj,tej,tojás és a hering nagy mennyiségű D vitamint tartalmaz. Kalcium A kalcium minden élő sejt építőköve, épp ezért nélkülözhetetlen a szervezet számára. A csontok és fogak építőanyaga, de emelett a véralvadáshoz, idegrendszer és izmok működéséhez is nagy szükség van rá. A csontritkulás elkerülésében tud segíteni a tudatos kalcium bevitel. A kalciumot sok étel és ital  tartalmazza ezért úgy tűnhet, hogy nagyon egyszerűen hozzájuthatunk. Ám egy felnőtt napi bevitele 800-1200 mg kalcium. Tejtermékekben,olajos magvakban, babban,lazac és brokkoliban gazdagon fellelhető. Ősszel fogyasszunk diót és sütőtököt ezzel is segítve a kalcium normál szintjének fenntartását. Foszfor  A kalciummal együtt a foszfor fontos alkotóeleme a csontoknak és a fogaknak. A D vitamin segíti a foszfor és a kalcium felvételét és nagyon fontos ezek aránya. Utóbbi megtalálható a sajtokban, a szójalisztben , a búzacsírában és a zabpehelyben. Fluor Hatékonyan segít a fogszuvasodás elkerülésében. Beépül a fogakba és gondoskodik a fogzománc szilárdságáról. Megakadályozza a szuvasodást okozó baktériumok szaporodását. A fogak egészségéhez tehát, szükség van egy sor vitaminra és ásványi anyagra. A legjobb , ha ezeket természetes forrásból biztosítjuk , vagyis egészségesen , változatosan és kiegyensúlyozottan táplálkozunk. Összegezve a vitaminok és ásványi anyagok fontosak a fogak és a száj egészsége szempontjából. Az egészséges és változatos táplálkozás biztosítja a megfelelő vitamin ellátottságot. Amennyiben vitaminkészítmények szedésére kerül sor egyeztessen orvosával.
content/fogtomes--1.jpg

Ezt az 5 fogtömés fajtát neked is ismerned kell!

Nagyon ritkán találkozunk manapság olyan személlyel akinek nincsen tömött foga. A fogtömést több esetben is használják  elsősorban szuvasodás megjelenésénél illetve  esztétikai vagy  funkcionális okokból. Számtalan lehetőség Ma már többféle fogtömés közül választhatunk. A fogorvos a kellő vizsgálatok után eldönti , hogy mi  a megfelelő választás.  Felméri a fogak aktuális állapotát , tekintettel a probléma súlyosságára, a fog elhelyezkedésére.  Azt  mindenképpen érdemes tudni , hogy annak alapján kerül kiválasztásra a tömés anyaga , hogy az hova kerül. Mivel élettartalmuk és terhelhetőségük különböző így fontos , hogy milyen helyen lévő és milyen funkciót ellátó fogat pótolunk. Léteznek szinte észrevehetetlen , esztétikus opciók, valamint az eredeti fogak rágási funkcióját teljes mértékben helyettesítő, strapabíró fogtömések is. 1.Kompozit fogtömés A kompozit tömés a legesztétikusabb megoldás a fogtömésre, mivel színét teljes mértékben a páciens fogához lehet igazítani. Bár szinte észrevehetetlen és a foghoz kémiailag köt, a kompozit tömés sajnos kevésbé  terhelhető. Így nagyobb méretű hiány, valamint rágófogak tömésére nem kifejezetten ajánlott. Tökéletes megoldás viszont az első fogak esztétikus pótlására. A kompozit tömés élettartama 5-10 év közé esik, és kedvező áron elérhető. 2. Üvegionomer fogtömés Az üvegionomer a kompozithoz hasonlóan kémiailag köt a foghoz, ráadásul ezen felül fluoridot szabadít fel, amivel megakadályozza a fogszuvasodás kialakulását. Kiválóan használható az első fogak tömésére, valamint kiegészítő anyagként kompozit tömés, betét vagy korona felhelyezésénél. Különlegessége, hogy akár tejfogak tömésére is használható. 3.Arany fogtömés Az arany tömés a leghosszabb élettartamú tömés, és rendkívül strapabíró, így kiváló megoldás a nagyőrlők pótlására is. Az arany tömést fogtechnikus készíti el lenyomat alapján, ami behelyezés után tökéletesen zár a foggal. Szervezetünk az aranyat jól tolerálja, így a tömés akár 10-15 éven át szolgálhat minket. Színe miatt viszont az első fogak tömésére kevésbé használatos. Az esztétika mellett további hátránya a magas ár. 4. Porcelán fogtömés A porcelán tömés az arany töméshez hasonlóan lenyomattal készül. Élettartamában és árban is közelít az arany töméséhez, bár állóképessége valamivel kisebb. Előnye viszont, hogy színe az igazi fogakéhoz hasonló, így jóval esztétikusabb megoldás 5. Amalgám fogtömés Az amalgám tömés a hagyományos ezüst tömés. Bár olcsó, rendkívül tartós és strapabíró anyag, használatát mára szinte teljesen felváltották az esztétikus tömések. A kedvezőtlen látvány mellett ennek további oka, hogy higanytartalma miatt egészségre káros hatásai lehetnek. Ezen felül az amalgám tömés hőhatásra tágul, ami töréshez vagy az anyag kiemelkedéséhez vezethet. Mint ahogyan nincs két egyforma ember , úgy nem létezik két egyforma fog sem. Az , hogy önnek mi lenne a legjobb választás bízza szakemberre.
content/5-dolog-1.jpg

5 leggyakoribb fogászati tünet

A felnőtt lakosságot érintő fogászati problémák általában károsodást okoznak , mégsem veszik elég komolyan őket. Nagyon sokszor beszélünk és írunk arról . hogy ha egy megjelenő tünettel időben orvoshoz fordul az könnyen kezelhető komolyabb gondok nélkül. Ám  a halogatással és a fájdalom tompítással sajnos csökken az esélye a fog megmentésének és fennáll az esetleges fogvesztés. Érzékeny fogak Amikor a fogunk fájdalommal vagy érzékenységgel reagál egy ingerre mint például a  hideg-meleg ételek, italok fogyasztása vagy egy harapás hatására annak egész sok dolog állhat a hátterében. Az okok között szerepelhet külső vagy belső tényező is, lehet szó fogszuvasodásról, felszíni sérülésről (letört fog, megkopott zománc) de olyan banális dolgok is közrejátszhatnak, mint a túl erős vagy rossz technikával végzett fogmosás. A probléma pontos lokalizálása miatt fontos felkeresni egy szakembert, aki az alapos vizsgálatot követően hatékony megoldást tud kínálni. 2.Szabálytalan fogak Gyermekkorban a maradandó fogak megjelenésével már észrevehető ha valakinek nem rendezett a fogsora. Ez nem csupán esztétikai probléma hanem befolyásolja a életminőséget is. A probléma kezelésének leghatékonyabb módszere a fogszabályzás ami kortól független. Manapság nagyon trendi , hogy a fiatal korban elmaradt beavatkozást  felnőttként pótolják az emberek. Más lehetőségek állnak rendelkezésre a gyermek és a felnőtt fogszabályozásra , de mindkét esetben jelentős javulást érezhet a beavatkozás után. 3.Ínygyulladás A gyulladt piros fogíny és a vérzés elég látványos probléma. Vannak akik megijednek amikor észlelik mások pedig tudomást sem vesznek róla. Akár a különböző reklámokból is hallhatunk róla , hogy hátterében a gyulladás áll amit fogkő és lepedék okoz. Ezért ne a félelem és a rossz tévhitek vezessék amikor a fogkőleszedésre lenne szüksége. A beavatkozás után  ugyanis az íny regenerálódni tud és megszűnik az ínyvérzés és a gyulladás. 4.Sérült fogtömés  A fogtömésnek  (legyen az akár amalgám, esztétikus vagy kompozit) is van lejárati ideje, különösen akkor, ha az a beavatkozás ma már korszerűtlen technikával vagy anyagokkal történt. Régi, elavult fogtömések esetében gyakran előfordul, hogy letörnek, elmozdulnak vagy kiesnek, ami akár erős fájdalommal is járhat. Bizonyos esetekben azonban a fog minden fájdalom nélkül hal el. Sajnos ilyenkor is kialakul gyulladás (fogászati góc és tályog) a foggyökér csúcsán.  Érdemes tehát azonnal fogorvoshoz fordulnunk. 5. Lyukas fog Fogainkat folyamatosan érik káros hatások amelyek következtében a fogzománc fokozatos elveszítheti az ásványi anyag tartalmát. Emiatt elvékonyodhat a zománc , sérülékennyé válik és így kialaku, a lyukas fog vagyis a fogszuvasodás. Ez önmagában azonban nem jár fájdalommal és hosszú ideig tünet és problémamentes maradhat. Csakis a rendszeres ellenőrzés szűrheti ki a problémát, melynek megoldásaként a fogban keletkezett lyukat megtisztítják a baktériumoktól és betömik. A fogtömés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, mely a szuvas fog épségének helyreállítására szolgál. Ez a fogászati probléma könnyen orvosolható. Hívjon minket bizalommal +36 (70) 621 9994 telefonszámon és kérjen időpontot egy konzultációra, ahol minden részletet pontosan megismerhet fogászati problémájáról és annak  megoldásáról. Várjuk Önt szeretettel!
content/keve-fagyi-1.jpg

Hideg fagyi , meleg kávé -ezzel neked sem lesz többé problémád!

A nyári forró napokon mindenkinek jól esik egy kis felfrissülés. Van aki  a fagyira míg mások a hűsítő  italokra esküsznek. Azonban gyakran megtörténik, hogy a hirtelen hideg vagy meleg hatására a fogak érzékennyé válnak.Ez akkor fordulhat elő, amikor az íny valamilyen okból visszahúzódik és emiatt megjelenik a lágyabb réteg, amely a kemény zománc felület alatt fekszik. Ezt a részt nem védi a fogzománc így a fogideghez vezető mikroszkopikus pórusok védelem nélkül maradnak. így megtörténhet,hogy  meleg, hideg, néha édes vagy savas ételek érzékenységi fájdalmat váltanak ki.  Mi a különbség a fogérzékenység és a szájfájdalom között? A fogérzékenység általában éles, szakaszos fájdalom ami a hideg/meleg illetve az  édes/savanyú ételek vagy italok fogyasztásakor jelentkezik. Ha súlyosabb és állandóbb fájdalmat tapasztalsz, akkor valószínűleg másfajta szájfájdalomról van szó. Mi okozza a fogérzékenységet? A fogérzékenységnek számos oka van amelyek közül néhányat most össze szedtünk. A FOGKEFE TÍPUSA  A legtöbb szakember javasolja a puha sörtéjű fogkefe használatát. Így megakadályozható a  zománc hosszú távú károsodása és kíméli az ínyt is. Megfelelő  fogkrémmel kombinálva a fogkefe segíthet elkerülni a fájdalmas kellemetlenségeket. A legtöbb fogkrém fluoridot tartalmaz, amely klinikailag bizonyítottan segít megvédeni a fogakat a fájdalmas érzékenységtől. FOGFEHÉRÍTÉS A fehér fogak növelhetik az önbizalmadat és javíthatják a megjelenést. Ha érzékeny fogaid vannak, mindenképpen használj fogfehérítő termékeket annak felhasználási javaslata és gyakorisága alapján.A fogselyem a szájhigiénés rutin egyik legfontosabb eleme. A fogselyem megakadályozhatja a lepedékképződést, amely ínybetegséghez, az íny visszahúzódásához, fájdalomhoz és a fog érzékenységéhez vezet.  ÍNYBETEGSÉGEK Fogaid érzékennyé vállhatnak ha az íny gyulladt szövete nem védi a foggyökereket. A parodontális betegség az íny és a csont fertőzése amelyek a fogak alapvető összetevői,betegsége esetén  elpusztíthatja a csontot és más fog támasztó szöveteket, kiszolgáltatva a foggyökereket. Az íny recessziója az életkor előrehaladtával alakul ki. Az egészséges száj az ínynél kezdődik, ezért ügyelj arra, hogy az ínyápoló termékeket napi szinten használd. FOGCSIKORGATÁS Csikorgatod a fogad?Ezzel károsul a fog külső rétege (zománc) így érzékenyebbé és szuvasodásra fogékonyabbá válik. Hogyan lehet fehéríteni az érzékeny fogakat? Ha fehérebb fogakat szeretnél, de érzékeny fogaid vannak elsősorban keresd fel fogorvosodat. A megfelelő kezelés mellett a fogmosás és szájápolás lépéseit és minden mozzanatát valamint  a javasolt termékek és eszközök  használatát is alaposan átbeszélitek.
content/blog/pridental-fb-blog-7-jel.png

7 ok amikor biztosan fogorvoshoz kell fordulnia

A fogorvos látogatásának a prioritása egy állandóan visszatérő dilemma.  Sokak szerint ez akkor esedékes amikor a fogfájás megjelenik. Ez azonban egy gyakori tévhit amelynek súlyos következményei lehetnek. Még rosszabb, hogy egyesek elkerülik a fogorvost és csak akkor  keresik fel ha a fájdalom súlyossá válik. Azonban számos más helyzet van, amikor nem érdemes halogatni vizsgálatot. Most felsorolunk 7 olyan jelet amikor érdemes orvoshoz fordulnia a problémák megelőzése érdekében. 1.Fogfájás A fogorvosi látogatás legkézenfekvőbb oka a fogfájás. A fogfájás gyakori okai a szuvasodás, repedés vagy törés,a  nem megfelelő tömések vagy helyreállítások, az íny gyulladása vagy a fogcsikorgatás okozta problémák. Ha harapás közben fájdalmat, meleg vagy hideg ételek/ italok iránti érzékenységet vagy tompa fájdalmat érez, konzultáljon fogorvossal. Célszerű a problémát korán megoldani, hogy elkerülje a további fájdalmat vagy a fogak károsodását. 2.Törött vagy csorba fog Bár  fogaink erősek mégis törhetnek vagy eltörhetnek. Ez gyakran baleset vagy sérülés miatt következik be, de okozhatja az  is, ha beleharapunk valami keménybe.. Ha a foga megreped vagy eltörik, akkor nem biztos, hogy azonnal fáj. Nagyon fontos, hogy a helyzet felmérése érdekében mielőbb forduljon fogorvoshoz hiszen így van  a legnagyobb esélye arra, hogy meg tudják menteni a fogait. 3.Duzzadt, vörös vagy vérző íny A szájban található baktériumok nemcsak fogkövet hanem az íny gyulladását is okozhatják. Ha nem távolítja el azokat rendszeres fogmosással és fogselymezéssel akkor olyan  károkat okozhat  mint  a duzzadt , vörös vérző íny. Számos tényező, például a fogmosás és a fogselyem technika, a dohányzás, a gyógyszeres kezelés, a táplálkozás vagy az ínybetegség befolyásolhatja az íny állapotát. Ha fájdalmat tapasztal az íny körül, ne habozzon kapcsolatba lépni a fogorvossal, hogy kivizsgálja a kiváltó okot. 4.A fogak érzékenysége Fogaink túl érzékennyé válhatnak a meleg vagy hideg ételek/italok iránt, ha védőrétegük a zománc megsérül vagy elkopik. Ha a fog belső idegei ki vannak téve ennek a veszélynek  és nincsenek védve, akkor éles fájdalom jelentkezhet, amikor  hőmérséklet változás történik a szájban. Ebben az esetben a fogorvos  segíthet azonosítani az érzékeny fogak mögöttes okait.  5.Hiányzó fogak A fog elvesztése fájdalmas élmény lehet. Az idő múlásával fogai meglazulhatnak, elkophatnak vagy kieshetnek. A fogvesztés okától függően a fogorvos pótolja azokat. A hiányzó fog pótlására vonatkozó döntést különböző tényezők befolyásolhatják. 6.Fogcsikorgatás Előfordulhat önkéntelen összeszorítás, csikorgatás vagy fogcsikorgatás formájában. A bruxizmus gyakran előfordul alvás közben és fájó , merev állkapocs állapotot okozhat. Mindegy, hogy  alvás közben vagy stresszes állapotban csikorgatja fogait feltétlenül  forduljon szakemberhez. 7. Terhesség Terhesség alatt  a hormonok a szokásosnál jobban ingadoznak. Emiatt könnyebben kialakulhat  fogínyvérzés, ínybetegség és a  lepedék felhalmozódás. Fogorvosa segíteni tud Önnek a szájhigiéniában a terhesség alatt, hogy a száj egészsége egyensúlyban maradjon.
content/blog/gyerekfogaszat-tiny.jpg

A gyermekkori fogszuvasodás veszélyei

A fogszuvasodás a gyermekkor egyik leggyakoribb krónikus betegsége,ám kialakulása megelőzhető. Azok a gyermekek, akiknek gyenge szájüregi egészségük van felnőtt korban többet küzdenek a fogakat érintő betegségekkel.Tudja meg, hogyan védheti meg gyermeke fogait akár egy életen át.  A kezeletlen fogszuvasodás  fájdalmat, fertőzéseket és problémákat okozhat az evésben, a beszédben és a tanulásban. Öt, 2-5 éves gyermek közül több mint 1-nél legalább egy tejfogában fogszuvasodás fedezhető fel.      Jó fogászati ​​szokások tanítása A gyermek fogainak megvédésének legjobb módja a helyes fogászati ​​szokások megtanítása. A napi rutin részeként gyorsan elfogadjaa gyerek a fogmosási szokást.Arra mindenképp érdemes odafigyelni , hogy lelkes résztvevője lehet a folyamatnak, de még nem rendelkezik kontrollal vagy koncentrációval ahhoz, hogy egyedül mossa meg a fogát. Felügyelni és segíteni kell i, hogy a fogkefével eltávolítsa az összes lepedéket  ami a  fogakon felhalmozódó puha, ragadós, baktériumokat tartalmazó lerakódás, amelyek fogszuvasodást okoznak. Figyelj azokra a barna vagy fehér foltokra, amelyek a korai romlás jelei lehetnek. Az étrend és a fogak Gyermekednek étrendje nagyon fontos az erős és egészséges fogak kialakulásához és fenntartásához. Hasznos jó kalciumforrásokat (joghurtot, brokkolit és tejet) érdemes bevinni gyermeked étrendjébe az erős fogak felépítésének elősegítése érdekében. Az egészséges táplálkozási szokások megtanítása a gyerekeknek az egész életen át tartó legjobb gyakorlatok közé tartozik.  Fluor a fogakért  A fluor a vízben természetesen előforduló elem. A szájban található baktériumok savat termelnek, ha az ember cukros ételeket fogyaszt. Ez a sav megemészti az ásványi anyagokat a fog felületéről, gyengébbé téve a fogat és növelve a fogszuvasodás kialakulásának esélyét. A csapvíz fluoriddal történő ivása újjáépíti a fog felületét. A fluorid a fog erős és szilárd megtartásával megvédi a fogakat a szuvasodástól. Fogászati ​​szűrések Rendszeres fogászati ellenőrzések során a fogorvos ellenőrzi  gyermeked fogait és ínyét, hogy biztosítsa a száj egészségét.  Fogorvosi ellenőrzések részeként a fogorvos meggyőződik arról, hogy a gyermek  minden foga normálisan fejlődik-e, és nincsenek-e fogászati ​​problémák, és további tanácsokat ad a megfelelő higiéniáról. Helyi fluoridoldatot is alkalmazhat, hogy extra védelmet nyújtson az fogszuvasodással  szemben. Ha olyan területen él, ahol a víz nem fluoridos, akkor fluoridcseppeket vagy rágótablettákat írhat fel kisgyermekének.  Ha további útmutataásra , segítségre van szóksége a témáűval kapcsolatban keresd fel fogászatunkat!
Konzultáció

Konzultáció

Diagnosztika

Diagnosztika

Esztétikus tömések

Esztétikus tömések

Endodoncia / Gyökérkezelés

Endodoncia / Gyökérkezelés

Foghiányok pótlása

Foghiányok pótlása

Esztétikus fogpótlások

Esztétikus fogpótlások

Szájsebészet

Szájsebészet

Implantáció

Implantáció

Dentálhigiénia

Dentálhigiénia

Fogágybetegség kezelése

Fogágybetegség kezelése

Fogfehérítés

Fogfehérítés

Orvosaink

content/2022/pridental-team-elekes-zita.webp

Dr. Elekes Zita

Fogorvos
content/2022/pridental-team-prischetzky-tamas.webp

Dr. Prischetzky Tamás

Fogorvos

Pridental