Blog

content/blog/ennivagynemenni.jpg

Enni, vagy nem enni, ez itt a kérdés

Sokszor tapasztaltuk már, hogy pácienseink korgó hassal ülnek a székbe, majd elmosolyodva vagy azt közlik, hogy nem mertek enni kezelés előtt, vagy azt, hogy épp annyira izgultak, hogy nem tudtak enni. Nem árt azonban azt tudni, hogy a fogászati kezelés előtt (nem közvetlen előtte, hanem 1-2 órával) mindenképpen érdemes legalább egy kicsit enni (persze nem pacal pörköltet, vagy sült csülköt). Ennek okai a következők: ha nem eszünk leesik a vércukorszintünk, ettől pedig jobban izgulunk a kezelés előtt és alatt is a nyálelválasztásunk, nyáltermelésünk bőségesebb lesz, ami nem könnyíti meg a fogorvos munkáját, sőt… bizonyos fogászati kezeléseket követően meghatározott ideig nem lehet enni (beavatkozástól függően ez lehet rövidebb és hosszabb időintervallum is), így érdemes ezt is szem előtt tartani. Ami azonban még ezeknél is fontosabb: mindig mosson fogat kezelés előtt, de ha erre nincs lehetősége, legalább egy rágóval tisztítsa meg fogait, frissítse fel száját.
content/blog/fogpotlas.jpg

Fogpótlás

Egy fog elvesztése nem csak esztétikai szempontból kellemetlen, hanem egészségügyi okokból is roppant káros. Gondoljunk csak bele, ha egy front fog esik ki, nem csak megjelenésünk lesz kevésbé mutatós (ezáltal csökken az önbizalmunk), hanem változás áll fenn a hangképzésben is. Amennyiben valamelyik rágó fogunkat veszítjük el, többek között romlanak a rágási és falatképzési folyamatok, a meglévő fogak és a fogágy túlterhelődnek. Szervezetünk idővel megpróbálja kitölteni a hiányt mégpedig úgy, hogy a szomszédos fogak szépen lassan elvándorolnak, elmozdulnak, befelé és kifelé kezdenek dőlni, ennek következtében a fogak gyökerei elvesztik stabilitásukat, és így akár még az ép fogai is kieshetnek. Fontos tudni: minél tovább áll fenn a foghiányos állapot, annál komolyabb és nehezebben korrigálható következmények fognak fellépni, így mindenképpen tanácsoljuk, hogy mihamarabb forduljon orvoshoz foga elvesztése esetében.
content/blog/foghuzasdohanyzas.jpg

Foghúzás VS dohányzás

A bölcsességfog eltávolítása az egyik leggyakoribb szájsebészeti beavatkozás felnőtt korban. A műtét előtt, és után a fertőzések elkerülése és a gyorsabb gyógyulás érdekében be kell tartani néhány szabályt, melyek közül az egyik, hogy - legalábbis a gyógyulás idejére - lemondunk a cigiről. Néhány ok, hogy miért: Dohányzás esetén megnő a fertőzésveszély. A műtéti terület elfertőződésének jelei: magas láz, duzzadás, szűnni nem akaró fájdalom, fehéres, sárgás színű genny, váladék távozása az eltávolított fog helyéről. A dohányzás lassítja a sebgyógyulást: dohányzás esetén jelentősen lelassul a műtéti terület hegesedése, gyógyulása. A dohányzás miatt nagyobbak lehetnek a fájdalmai: kutatások szerint azok, akik napi minimum egy doboz cigarettát elszívnak, sokkal jobban szenvednek ilyenkor, mint a nemdohányzók, ugyanis a dohányzás rossz hatással van a vérkeringésre, így  kevesebb vér áramlik a műtéti területre, illetve a véralvadás is nehezebbé válik,  ami miatt már közvetlenül a műtét után is nehezebben áll el a vérzés. Tehát ha szeretne gyorsabban gyógyulni, semmiképp se cigarettázzon a műtétet követő 72 órában.
content/blog/legfontosabbfogmosas.jpg

A legfontosabb fogmosás

Rohanó világunkban bizony előfordulhat, hogy egy egy fogmosás kimarad (főleg,ahogy korábbi bejegyzésünkben írtuk, stresszes időszakban jellemző). Ilyenkor nagyon fontos figyelnie arra, hogy lehetőleg az esti fogmosás legyen az, ami mindenképpen megmarad. Nyilván a cél a napi legalább két fogmosás, reggel és este. Azonban azt érdemes tudnia, hogy az esti fogmosás - ha lehet így fogalmazni - a legfontosabb, ugyanis ha az elmarad, a fogakra telepedő plakkok, baktériumok egy egész éjszakán át károsítják fogat. Gondoljon bele, ha csak reggel mos fogat, akkor bizony a reggeli, ebéd, uzsonna, vacsora és a köztes nasizások összes maradványa a fogain és azok között marad, vagyis a baktériumok egy egész napon és éjszakán át roncsolják fogait. Éppen ezért azt tanácsoljuk, ha naponta csak egyszer mos fogat, akkor az mindenképpen este legyen. Azonban még egyszer hangsúlyozzuk, a napi egy fogmosás (még ha az este is történik) egyenes út a lyukas fogak, ínygyulladás, és egyéb szájüregi betegségek kialakulásához.
content/blog/ne-stresszeljen.jpg

Ne stresszeljen a fogorvosnál

Azt tudta, hogy a stressz is árt a fogaknak? Stresszes állapotban gyakoribb az afták és herpeszek kialakulása, felborulhatnak étkezési és szájápolási szokásaink (rendszertelenül kezdünk el étkezni, esetleg kimaradnak fogmosások), észre sem vesszük, de fogainkat gyakrabban és erősebben szorítjuk össze, sőt van aki elkezdi csikorgatni is őket, arról nem is beszélve, hogy ilyenkor könnyebben alakulnak ki különféle ínybetegségek is (p.: begyulladt és érintésre vérző íny, fogínysorvadás, fogágysorvadás), aminek következtében a fogak meglazulnak és akár ki is eshetnek. Tipp: a stresszes állapot csökkentése érdekében kezdjen el sportolni, vagy jógázni, esetleg egyéb meditatív tevékenységeket végezni (már napi 15-20 perc is sokat jelent), gondoskodjon a megfelelő mennyiségű  vitamin és ásványi anyag fogyasztásról (vitaminok közül főleg a B, D és C-vitamin, ásványi anyagok közül a magnézium, cink és kalcium központi fontosságú az egészséges kognitív működéshez és a közérzet javításához),   fokozottan ügyeljen szájápolási szokásaira, és a helyes, változatos táplálkozásra.
content/blog/letort-fog.png

Élpótlás, avagy a szobrászat új műfaja

Ki ne találkozott volna már a letört fogak problémájával. Nem kell hozzá elesnünk, bőven elegendő, ha a fog elkopik, vagy keményebb darabba harapunk, és a fogaink, leginkább a metszőfogak azonnal letörnek. Ilyen esetekben a legegyszerűbb, ha a letört darabot azonnal a fogorvosi rendelőbe visszük, hiszen jó eséllyel vissza lehet ragasztani. De mi történik akkor, ha ez lehetetlen, és üres kézzel, ámde letört foggal, vagy fogakkal megyünk a fogászatra? Gyakori probléma a letört fog Az ilyen esetek általában a metszőfogak balesete, hiszen számos esetben elvékonyodhat a fogfelszín, ami utána könnyen törhet. Arról nem is beszélve, hogy balesetek esetén is, elhelyezkedéséből kifolyólag az egyik legsérülékenyebb helyen, elől található. Ha ragaszthatunk, akkor sima ügy a letört darab pótlása, ha azonban ezt nem tehetjük meg, akkor nincs más választás, mint újraépíteni a fogat. Az eljárás majdnem olyan, mintha tömnénk, hiszen a hozzá használt anyag majdnem ugyanaz. Azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben figyelembe vesszük az eredeti fog színét, szerkezetét, és a letört darab nagyságát. Hiszen fontos, hogy az építés után, annak szilárdsága, keménysége és használhatósága semmilyen körülmények között ne szenvedjen csorbát, és ugyanazt az életminőséget adhassa a viselőjének, mint korábban. Természetesen vannak olyan törések, melyeket ezzel a módszerrel nem lehet megoldani, ilyenkor a korona lesz a megoldás, mely semmivel sem lesz különb, mint az eredeti fogak. A régi eljárásokkal szemben ma már minden esetben lehetőség van olyan korona elkészítésére, melyek megszólalásig hasonlítanak az eredeti fogakhoz, és egyáltalán nem látszik, hogy korona van a fogra ráhúzva. Épp ezért a számtalan lehetőség mellett egyáltalán nem kell attól tartani, hogy a letörött fog nem kezelhető. Annál is inkább kiemelten fontos ez, hiszen, ha a fogat ebben az esetben nem pótoljuk, nem kezeljük, azonnal megindulhat a szuvasodási folyamat, mely gyakran vezethet a fog végleges elvesztéséhez, arról nem is beszélve, hogy esztétikailag is romboló hatású a szúvas metszőfog.
content/blog/fogfeherites-1.jpg

A házi fogfehérítés veszélyei

Olcsó, gyors és nem kell szakrendelőbe járni. Ezek azok a leggyakrabban elhangzott érvek, melyek a házi fogfehérítés mellett szólnak. A veszélyeiről azonban egyre kevesebben vesznek tudomást, pedig némelyike visszafordíthatatlan károkat okozhat a fogban. A házi fogfehérítési eljárás során számtalan esetben még mindig a szódabikarbóna és a hidrogén-peroxid az, ami élen jár. Ezek mindegyike az alacsony árfekvése miatt közkedvelt. Természetesen a tinik egyre inkább ragaszkodnak az interneten, akár sztárok mosolyával is reklámozott egyéb termékekhez, ellenben ezek káros hatásait a használók vagy nem ismerik, vagy nem vesznek róla tudomást. Pedig a fog egy életen át elkísér, ha vigyázunk rá. Az első, és talán legfontosabb dolog megjegyeznünk, hogy a szuvasodott fogakat házi praktikákkal fehéríteni, több, mint veszélyes. Ilyenkor ugyanis a fog belső szerkezetébe juttatjuk az anyagot, ami rövid és hosszú távon is, a fogak szerkezetétől függően, hatalmas károkat okoznak a fognyaknál és a gyökereknél. A belső roncsolás mellett pedig mindenképp meg kell jegyezzük, hogy a fogzománc sem hálálja majd meg a hanyagságot, hiszen a fent említett házi fogfehérítéseknek köszönhetően a fogfelszín is vékonyodik, kopik, ez a folyamat pedig visszafordíthatatlan. Kevesen tudják például, hogy a gyökérkezelt fogat teljesen más módszerekkel kell fehéríteni, mint a kezeletlen fogat, hiszen ott az elszíneződés belülről megy végbe, a vér és a kezelt gyökér elhalásának folyamata miatt, így ott a fehérítés minden esetben a fog belsejében kezdőik. Ezért lehet az, hogy otthoni fehérítés esetén azt látjuk, hogy bár vannak árnyalatnyi eredmények, a gyökérkezelt fogak színe rikítóan szürke marad a többi foghoz képest, ez pedig korántsem hozza majd azt az esztétikai látványt, amit mi szeretnénk.  Épp ezért minden esetben azt tanácsoljuk, hogy a fogakat a fehérítés megkezdése előtt minden esetben lássa fogszakorvos, annak érdekében, hogy a fogaink ne csak fehérek, de egészségesek is legyenek. Hiszen a fogaink állapotfelmérése, az esetleges szuvasodások kezelése és a fogkő eltávolítása minden esetben elengedhetetlen feltétele annak, hogy a fogfehérítési eljárás során, a fogra, és annak szerkezetébe bejuttatott kémiai anyagok minden esetben az egészséges mértéket ne haladják meg. 
content/blog/betort-fogak.jpg

Betört fogak és foggyökerek

Nem egyedi eset, amikor betört foggal vagy foggyökerekkel találkozunk. Az egyik kiváltó oka ennek a problémának a kezeletlen, nagyon rossz állapotban lévő fog. Ezek a fogak az esetek többségében vagy töröttek, vagy a fog mélye szuvas, és éppen ezért a teherbírása is rendkívül alacsony. Ezekben az esetekben, ha húzni kell, márpedig igen, előfordulhat, hogy a fog koronája megreped, és beszakad a fog gyökere. Szájsebészet a rendelőben Ha olyan fogászati rendelőbe járunk, ahol nincs meg a lehetősége annak, hogy speciális eszközök hiányában ezt azonnal orvosolni tudják, akkor irányítják a pácienst a szájsebészetre, mely ismét tortúrát és felesleges fájdalmat jelent. Hiszen lássuk be az általános szájsebészet is hatalmas leterheltséggel dolgozik, így előfordul, hogy beszakadt foggyökérrel is csak időpontot kapunk, de kezelést nem. Az idő azonban itt nagyon fontos tényező, hiszen mindamellett, hogy folyamatosan érzékeny és fájdalmas lesz ez a terület, a duzzanatról, és az esetleges szájzárról sem szabad elfeledkeznünk, ami könnyen megeshet, míg a kapott szájsebészeti beavatkozás időpontjára várakozunk. Arról nem is beszélve, hogy a fájdalom a beavatkozástól való félelmet is növeli, így hamar bekövetkezhet a pánik, ami nem könnyíti meg a későbbi beavatkozást. Szakszerű fogászati ellátás Épp ezért minden esetben érdemes olyan fogászatot keresni saját magunk és szeretteink számára, ahol minden eshetőségre szakszerűen fel vannak készülve az orvosaink, hiszen az ilyen problémákat azonnal kezelni és orvosolni tudják, anélkül, hogy milliónyi kellemetlenséggel és fájdalommal kellene számolnunk. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy ha nem így teszünk a hossza várólista a szájsebészeten nem csak fájdalommal, de a fog állapotának rohamos romlását is eredményezheti. Hiszen az eltört fog gyökércsatornáin keresztül a nyállal milliónyi baktérium jut be a csont belsejébe, ami akár csonthártyagyulladást is eredményezhet. Azok a páciensek, akik hozzánk ezzel a panasszal érkeznek, természetesen kombinált fájdalomcsillapításban részesülnek, hogy a kezelés alkalmával ne érezzenek fájdalmat, és időpont helyett azonnali kezelésben részesítjük őket, hiszen tisztában vagyunk azzal, hogy az idő ebben az esetben nagyon sokat jelent az egészség és a psziché szempontjából is.
content/blog/fogimplantataum.jpg

Fogimplantátum, avagy fogak egy életre

Bármilyen okból is veszítjük el a fogainkat, minden esetben hatalmas traumát jelent. Az esztétika mellet az emésztésen túl az érzelmi okokat sem szabad elhanyagolni, hiszen a fogaink velünk nőnek, és ha elveszítjük őket, nem mindenki tudja egyetlen kézlegyintéssel átvészelni a veszteséget. Ma már számtalan megoldás létezik arra, hogy a hiányzó fogainkat pótoltassuk. Egészen a kivehető, vagy hidas megoldásokon át az implantátumig, azaz, ismertebb nevén a fogbeültetésig. Míg a hidas, és kivehető fogak számtalan esetben komfort és kényelmi problémákat eredményeznek,  a rágás eredményessége is messze alulmarad az eredeti fogakétól. Nem véletlen, hogy a páciensek nagy többsége dönt inkább az implantátum mellett, hiszen a beültetett fog semmi kellemetlenséggel nem jár a későbbiekben, és mérete, színe teljesen megegyezik az eredeti foggal. Így az implantátum nem tűnik ki a fogsorból, és a beültetés után élhetjük az életünket tovább. A fogbeültetés azonban valójában műgyökér beültetés, melyből napjainkban már több száz típusból választhatunk. A kezelés megkezdése előtt azonban minden esetben fel kell mérni a páciens állapotát, röntgennel az állkapocs állapotát és annak anatómiai adottságait. Ahhoz, hogy a foggyökér beültetés elkezdhető legyen mindenképp alapos és előzetes vizsgálatokra van szükség, hiszen a teljes szájhigiénia nélkül egyéb veszélyforrásoknak lesz kitéve páciens. Épp ezért előtte el kell tüntetni a fogkövet, kezelni és megszüntetni az esetleges szuvasodásokat és gyulladásokat, és minden olyan, vizsgálat közben megismert fogágybetegségeket, melyek veszélyeztetik a beültetés eredményességét. Tekintettel arra, hogy a szakorvos minden esetben ismeri az eljárás menetét, így kétféle implantátumot javasol majd, függően attól, hány fog pótlására van szükség. Így találkozhatunk majd a részleges, vagy teljes fogpótlással. A beavatkozás a hiedelmekkel ellentétben nem jelent nagyobb kellemetlenséget, mint egy foghúzás, épp ezért, aki ezen az eljáráson gondolkodik, jobb, ha az eredeti fog elvesztése után mihamarabb elkezdi a beültetés előtti kezelések elindítását, hiszen ha ezek elmaradnak, nagyon sok esetben a implantátumunk kilökődésével is jár. Épp ezért az alapos szűrővizsgálat és kezelés elengedhetetlen feltétel. Mint, ahogyan az is, hogy betartsuk a műtét utáni szabályokat, előírásokat és tanácsokat, melyeket minden esetben a fogszakorvos ad, speciálisan a mi fogazatunkra szabva. Épp ezért veszélyes ilyen esetekben az internet tanácsait figyelembe venni, mert nem minden eset azonos, és az ömlesztett jó tanácsok sok esetben többet ártanak, mint használnak.  
Konzultáció

Konzultáció

Diagnosztika

Diagnosztika

Esztétikus tömések

Esztétikus tömések

Endodoncia / Gyökérkezelés

Endodoncia / Gyökérkezelés

Foghiányok pótlása

Foghiányok pótlása

Esztétikus fogpótlások

Esztétikus fogpótlások

Szájsebészet

Szájsebészet

Implantáció

Implantáció

Dentálhigiénia

Dentálhigiénia

Fogágybetegség kezelése

Fogágybetegség kezelése

Fogfehérítés

Fogfehérítés

Orvosaink

content/2022/pridental-team-elekes-zita.webp

Dr. Elekes Zita

Fogorvos
content/2022/pridental-team-prischetzky-tamas.webp

Dr. Prischetzky Tamás

Fogorvos

Pridental